ART DECO DOKUNUŞ

İÇ MEKAN   07.04.2018

“Güney Palas, İstiklal Caddesi’nin 1900’lerin başında inşa edilmiş önemli Art Nouveau yapılarından biri. 100 yılı aşkın tarihi boyunca apartman olarak kullanılmış; çok önemli isimlere ev sahipliği yapmış. Aslında bu apartman sadece sakinleriyle değil, davetleriyle de çok konuşulmuş. Söylentilere göre Beyoğlu’na şıklık katan bu davetlere ev sahipliği yapan, otele de ismini verdiğimiz Mr. Cas. Biz de bu yaşanmışlıklarla dolu apartmanı otele dönüştürürken geçmişe saygı duyarak Beyoğlu’na şıklığı geri getirmeyi amaçladık; Mr. Cas’ın ev sahibi olduğu bir “apartman” konseptinden yola çıktık”

 

Kitchen-İst projeyi anlatırken söze bu cümlelerle başlıyor. Gelelim söz konusu tasarım hikayesine... Art Nouveau detayların hakim olduğu mekanın tasarımını ve marka kimliğini yaratan ekip, Art Deco'dan ilham alarak 33 odalı oteli daha modern bir çizgiye taşımak istemiş. Çatı katında bulunan ve aslen mimari üslup olarak herhangi bir detay barındırmayan Mr. Cas Lounge'da ise yine otel ile aynı tasarım diline sahip bir yol izlemiş.

 

Art Deco'nun olmazsa olmazı geometrik ve kübik formlar, güneş ışınlarından ilham alan detaylar... Sıcak renk paletiyle tamamlanan; bar, restoran ve şömineli dinlenme bölümünden oluşan mekana Çağdaş Erçelik ve Vasilisa Chugunova'nın Venüs ve Adonis heykelleri eşlik ediyor.

 

Proje | Mr. Cas Hotels

 

Tasarım | Kitchen-İst

 

İşveren | Cas Palas Turizm ve Otelcilik A.Ş.

 

Lokasyon | Beyoğlu, İstanbulSayfanın Başına Dön