3-12 YAŞ İÇİN UX TASARIMI
3-12 YAŞ İÇİN UX TASARIMI
3-12 YAŞ İÇİN UX TASARIMI
3-12 YAŞ İÇİN UX TASARIMI

3-12 YAŞ İÇİN UX TASARIMI

DOSYA KONUSU   28.03.2021

Kuşakların teknolojiyle ilişkisine bakıldığında, yeni kuşağın bu konudaki bilgi ve becerisinin adeta doğuştan öncekilerin çok önünde olduğu görülüyor. Dolayısıyla markalar da bu iletişimi farklı boyutlara taşıyacak deneyimlerin peşindeler. Her geçen gün dijital dünyada kullanıcı deneyimini çeşitlendirecek yenilikler sunuluyor. Ve kullanıcı olarak adlandırılan grubun yaşı 3’ten başlıyor. 

3-12 yaş arası çocuklar arasında yapılan araştırmalar, özellikle bu yaş grubunda web sitesi ve aplikasyon kullanımında dikkat çekici bir kabiliyet kazanıldığını, ancak bunun yanında pek çok tasarımın çocuk ve genç yaştaki kullanıcılar için iyileştirilmediğini ortaya koyuyor. Oysa, tasarımı çocukları düşünerek ve hedefleyerek yapmak, özellikle bu yaş grubunu odağa alacak şekilde daraltılmış ve ayrıştırılmış kullanım yaklaşımları geliştirmek gerekliliğini beraberinde getiriyor. Bu konu bugün daha da önemli hale geldi. Çünkü çocukların web sitesi ve aplikasyon kullanımları pandemi sürecinde mecburi bir artış gösterdi. Bunda elbette evde geçirilmesi zorunlu olan zaman kadar, çevrimiçi eğitim sürecinin de etkisi büyük.

Farklı kıtalarda yaşayan ve yaşları 3 ila 12 arasında değişen çocuklar arasında 2001, 2010 ve 2018 yılında yapılan araştırmaların ortaya koyduğuna göre bu yaş aralığındaki web sitesi ve aplikasyon kullanımında görülen en büyük değişiklikler, bilgisayar başında geçirilen süre, her geçen yıl mobil cihaza erişim ve sahip olma yaşının düşmesi ve bu oranın yükselmesi. Örneğin Amerika Birleşik Devletleri’nde 2017 yılında yapılan bir araştırmaya göre yaşları 0-8 arası değişen çocukların yaşadığı konutların %98’inde en az bir mobil cihaz bulunuyor. Ve bu çocukların %42’si kendine ait bir tablet sahibi ki bu oran 2011’de %1 idi. Common Sense Media firması tarafından yapılan araştırmaya göre yine aynı yaş grubundaki (0-8 yaş) kullanıcıların günlük tablet, akıllı telefon veya benzeri bir mobil cihazın ekranı önünde geçirdikleri süre 2011 yılında günde 5 dakika iken 2017 yılında 48 dakika olmuş. Elbette sürekli çıkan yeni ve renkli deneyimler, bu cihazları kullanarak yapılabilen şeylerin eskisine göre çok daha fazla olması ve süreçlerin daha kısa ve daha keyifli hale gelmesi, bu artışı tetikliyor. (kaynak: Nielsen Norman Group)

Bu alanda yapılan çalışmalar, çocuklar için tasarım konusu gündeme geldiğinde genellikle 3-12 yaşlarındakilerin tümünü kapsayan gruplamanın çok daha ayırt edilebilir hale gelmesi gerektiğini gösteriyor. Özellikle UX tasarımı söz konusu olduğunda… Yaş aralığını 3-5, 6-8 ve 9-12 olarak ayrıştırmak, bu yaş gruplarının fiziksel, bilişsel ve davranışsal özellikleri olması ve bu özelliklerin teknoloji kullanım ihtiyaçlarını ve yaklaşımlarını şekillendirmesi bağlamında önemli. Dolayısıyla bu ayrışma, çocuklar için tasarım başlığını da daha odaklı bir hale getirecektir. Özellikle 8 yaşına kadar olan gruplar için; ara yüzlerin basit haritalamalara sahip olması, tanıdık görsellerle ilişkilendirmek için bolca ikon kullanımı, canlı renk tercihi, reklam seçeneklerinin azaltılması, bir dakikalık eğitici ve eğlenceli oyunlar kurgulanması ve kullanıcıların etkileşimleriyle ilgili geri bildirim sunmak gibi özellikler önemli hale geliyor. Elbette sorumlu bir yaklaşım gerektiren hem tasarım hem yazılım tercihleriyle ve kararlarıyla birlikte…

#çocuk #ux tasarımı #kullanıcı deneyimi #websitesi #aplikasyon #teknoloji #Yaş


Sayfanın Başına Dön