BİR ARADA YAŞAM NASIL MÜMKÜN?
BİR ARADA YAŞAM NASIL MÜMKÜN?

BİR ARADA YAŞAM NASIL MÜMKÜN?

DOSYA KONUSU   10.05.2021

Geçtiğimiz yıl ortaya çıkan pandemi nedeniyle ertelenen ve bu yıl 22 Mayıs tarihinde açılacağı duyurulan Venedik Bienali’ni 17. Uluslararası Mimarlık Sergisi’nin küratörü Hashim Sarkis’in tema olarak tartışmaya açtığı soru, ilk duyurulduğu günden bugüne yeni anlamlar kazanmış olmalı… Sarkis’in bienal teması olarak sorduğu soru net ve aslında çok kapsamlı; ‘How we will live together? / Birlikte nasıl yaşayacağız?’. Sarkis mimarları cömertçe birlikte yaşayabileceğimiz alanlar hayal etmeye çağırıyor.

Bienal tarafından sunulan açıklamada yer verildiği gibi, bu sorunun kapsamında; ‘artan bireyselliğe rağmen sanal ve gerçek dünyada birbirleriyle ve diğer türlerle bağlantı kurmaya istekli bireyler, çeşitliliğe ve onurlu bir yaşama imkan veren alanlar, eşitlik ve kapsayıcılık talep eden topluluklar, yeni birlikteliklere zemin hazırlayan ve siyasi sınırların ötesine geçen coğrafyalar ve küresel ölçekte eylem gerektiren krizlerle yüzleşen bir gezegen’ yer alıyor.

Bu kapsamda olduğu gibi, her geçen gün ‘birlikte yaşam’ın ve buna dair ihtiyacın şimdiye kadar tahayyül ettiğimizden çok daha geniş bir alana yayıldığı üzerine yeni bir farkındalık yaşıyoruz. Artık farkına vardığımız pek çok meseleyle ilgili harekete geçmemizin aciliyet gerektirdiği bir aşamadayız. Üstelik farkındalığımız bu zamana kadar sebep olduklarımıza dair bir yüzleşme aynı zamanda. Bizim dışımızdaki canlılar, hayvanlar, bitki türleri, cansız varlıklar, mikroorganizmalar, mikroplar, virüsler, bakteriler, objeler, yapılar, çöpler… Tüm bunlar ortak yaşamın içinde düşünülmesi gerekenler ve bir arada yaşamak zorunda olduğumuz ekosistemin içinde var oluyorlar. Ve biz bundan sonrasında şu ana kadar yarattığımız yıkımı geriye döndürmenin, en azından daha fazlasına sebep olmamanın kararlılığını gösterme telaşındayız. En azından bir kısmımız… Burada yapılı çevreyi oluşturan mimarların ve tasarımcıların, diğer yaratıcı alanlarla ve bilim dallarındaki uzmanlarla birlikte ürettikleri olası çözümler kadar, sorulacak yeni sorular da bir hayli önem taşıyor.

 

#DosyaKonusu #ekosistem


Sayfanın Başına Dön