%100 ELEKTRİKLİ KARAVANLA İSKOÇYA
%100 ELEKTRİKLİ KARAVANLA İSKOÇYA
%100 ELEKTRİKLİ KARAVANLA İSKOÇYA
%100 ELEKTRİKLİ KARAVANLA İSKOÇYA
%100 ELEKTRİKLİ KARAVANLA İSKOÇYA
%100 ELEKTRİKLİ KARAVANLA İSKOÇYA

%100 ELEKTRİKLİ KARAVANLA İSKOÇYA

DOSYA KONUSU   28.08.2021

İskoçya’nın kuzeyinde yer alan Orkney takımadaları, pandemiden önce yıllık 193.000 ziyaretçiye ev sahipliği yapmanın yanı sıra yeşil ve yenilebilir enerjiyle ilgili denemeleriyle öne çıkan bir yerleşim yeriydi. The Guardian yazarı Phoebe Smith, adaları Spoot adlı, elektrikle çalışan bir karavanla gezerek bu çevreci ve sürdürülebilir yaklaşımlara bir katman daha ekledi.

Bebeğiyle birlikte Londra’dan Caledonian Sleeper adlı gece trenine binen Smith, 12 saat yolculuğun ardından varacağı İskoçya’nın tarihi dokusu, tırtıllı kıyı şeridi ve doğal yaşamın çeşitliliğini gözler önüne seren hayvan türlerini bünyesinde barındırmasıyla tanınan takımadalarını %100 yenilenebilir enerjiyle şarj edilmiş bir karavanla gezecekti. Bir Nissan Dalbury E’den modifiye edilen Spoot, dünyanın ilk %100 elektrikli modeliydi ve Birleşik Krallık’ta yalnızca iki adet bulunan bu özel karavan, birkaç gece boyunca evleri olacaktı.

Orkney bu tür bir deneyim yaşamak için ideal bir yerdi, çünkü adalara yayılmış 40 şarj istasyonu sayesinde elektrikle çalışan araçların kullanımı fazlasıyla kolaydı. Araçların deposu 40 dakikada doluyor, 120 mil kullanıma imkân sağlıyordu. Dolayısıyla yalnızca 26 mil genişliğindeki adanın koşulları, bu karavanı kullanmak için oldukça elverişliydi. Smith ise Spoot ile ilgili en çok hoşuna giden özelliğin motorun sessizliği olduğunu belirtiyor. Özellikle bebekle seyahat eden biri için bunun ne denli önemli olabileceği tahmin etmek çok da zor değil.

Rüzgârın ve dalgaların gücünü kullanarak yeşil enerji üreten bölge halkı, kamuya ait türbinler aracılığıyla insanlara hâlihazırda yenilenebilir elektrik sağlıyor. Ayrıca ilerleyen dönemlerde adalar arasında gidip gelen feribotların sıfır emisyonlu hidrojenle çalışması, adanın elektrikli uçak seferleriyle İskoçya’nın geri kalan bölgelerine bağlanması öngörülüyor. Nitekim 5.000 yıl önce Birleşik Krallık’ın esas kültürel merkezinin ve ülkedeki her türlü yeni fikrin doğum yerinin Orkney olduğu vurgulanıyor. Dolayısıyla sürdürülebilirlik konusunda dünyanın örnek yerleşim yerlerinden olmaya başlayan Orkney için bir nevi tarih kendini tekrar ediyor.

Gelecekte Spoot gibi modellerin ne denli yaygınlaşacağını bugünden kestirmek zor, ancak şimdilik PaulCamper adlı web sitesinden kiralayabileceğiniz elektrikli karavanın gecelik ücreti 110 pound. Bu deneyimin ardında ise sürdürülebilir enerji ve yeşil çözümlerin İskoçya’daki ufak bir adadan tüm dünyaya yayılma umudu var. Bu da hiç fena bir başlangıç sayılmaz.

- Can Koçak

Kaynak: The Guardian

#İskoçya #Orkney #YenilebilirEnerji #Spoot


Sayfanın Başına Dön