A2 EVİ
A2 EVİ
A2 EVİ
A2 EVİ
A2 EVİ
A2 EVİ
A2 EVİ
A2 EVİ
A2 EVİ
A2 EVİ
A2 EVİ
A2 EVİ
A2 EVİ
A2 EVİ
A2 EVİ
A2 EVİ
A2 EVİ
A2 EVİ
A2 EVİ
A2 EVİ
A2 EVİ
A2 EVİ

A2 EVİ

İÇ MEKAN   22.01.2022

Çok karakteristik bir Amsterdam binası içerisinde yer alan A2 Evi, Ofist tarafından son derece renkli, dinamik ve tatlı bir çift için tasarlanmış. Her iki cepheden de nefis manzaralara sahip daire yeşilliklerle iç içe olan A2 Evi’nde yapıya yapılması hedeflenen iç mimari müdahale ‘’edepli bir dokunuş’’ olarak adlandırılmış. Yüksek tavanları ve geniş pencereleri olan yapıda aydınlık ve ferah iç mekanlar oluşmuş. Bu ferahlığı bozmamak, ev içerisinde bir kesinti yaratmamak, mekanı bölmemek, ışığı ve ışığın akışını kesmemek ve mekandaki akışkan bütünlük algısını kesintiye uğratmamak yapılan iç mimari müdahalede esas amaçlar haline gelmiş. Yapının mevcut getirilerinden sonsuz faydalanılmaya ve mekan içerisindeki karakteristik ve geleneksel dokular ve değerler korunmaya çalışılmış.

2000’li yıllarda şehir yaşantısının gerekliliklerini, ev sahibi çiftin ihtiyaç ve beklentilerini karşılayacak, fakat en ufak fazla dokunuştan kaçınarak mevcuta saygı ile edepli tasarım uygulamaları yapılmış. İç mimaride yapılan bu küçük eklemeler ve müdahaleler modern, rahat ve evcil yaklaşımlarla tasarlanmış.Yaşam alanında kullanılacak mobilyalar, sanat eserlerini ön planda bırakacak saygıda, domine etmeden, rahat ve yumuşak ürünler olarak seçilmiş. Gabriel Moreno’nun Rafa II ve Andres Salgado’nun W isleri bu sanat eserlerinin salonda dikkat çekenleri.

Banyoda ise ‘’Micro Topping’’ ile kaplanan dingin yüzeyler, Vorja Sanchez’in seramik üzerine baskısı yapılmış son derece renkli ve güçlü Insomnia adli işini çevreleyerek, eserin ön plana çıkmasını sağlıyor. Salon ile direkt ilişkide olan mutfak, yaşam alanının bir parçası, devamı olacak şekilde, multi-fonksiyonel tasarlanmış. Yemek masası, sohbet kösesi veya gerektiğinde bir çalışma alanı olarak kullanılabiliyor. İhtiyacı karşılayacak minimum kapalı dolap ve mümkün olduğunca ferah ve çıplak duvarlar, nostaljik bir Wolkswagen buzdolabı ile Petite Friture’un tavsan kulaklı Curiosity tabaklarını ön plana çıkartıyor.

Uyuma bölümü ise sürgülü, camlı, demir doğrama bir separatör ile gerektiğinde hem görsel hem de işitsel bir özel alan yaratacak şekilde ayrılıyor. Yine hedef mekan bütünlüğünü bozmamak oldu.

#Amsterdam #Ofist #A2Evi


Sayfanın Başına Dön