BEYAZ EV
BEYAZ EV
BEYAZ EV
BEYAZ EV
BEYAZ EV
BEYAZ EV
BEYAZ EV
BEYAZ EV
BEYAZ EV
BEYAZ EV
BEYAZ EV
BEYAZ EV
BEYAZ EV
BEYAZ EV
BEYAZ EV
BEYAZ EV
BEYAZ EV
BEYAZ EV

BEYAZ EV

İÇ MEKAN   1.12.2016

Beyaz Ev, İstiklal Caddesi'nin yüzyıllık binalarından birinin sonradan eklenen çatı katında yer alıyor. Muhteşem bir İstanbul manzarasına sahip yaşam alanının tasarımında ise Ofist ekibinin imzası var.

 

Biraz geriye gidelim! Yapının tarihi kimliğinden oldukça uzak olan bu eklenti, 40 yıl kadar önce son derece sıradan ve gelişi güzel bir anlayışla yapılmış. Zaman içerisinde de daha özensiz ve bakımsız bir hal almış. Mekanın kaderini değiştiren şey ise ev sahibinin burayı satın alarak Ofist'e emanet etmesi diyebiliriz.

 

Tasarım ekibi işe ilk olarak, çatı arasına yerleştirilmiş derme çatma ara katı ortadan kaldırarak başlamış. Sonuç ise yüksek tavanlı ve bol ışık alan bir hol. Süreç, zaman içerisinde eklenmiş tüm ara duvarları ve kat kat döşenmiş zemin kaplamaları kaldırarak devam etmiş. Tüm bu işlemler sonrasında elde edilen mekan ise ev sahibinin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde açık mutfaklı bir salon, 2 oda, 2 banyo ve manzaralı bir teras şeklinde organize edilmiş.

 

Antrede giriş kapısının yer aldığı duvar, kapıyı da içine alacak şekilde kütüphane olarak düzenlenmiş. Hemen önünde yer alan spiral merdiven ise bir kat tırmanarak teras ve kütüphaneye ulaşmakta. Bu arada, tüm bu metal konstrüksiyonun inşaat ile eş zamanlı gelişen Gezi Parkı protestoları sırasında kesilen ağaçların anısına küçük yaprak formları oluşturacak şekilde dekupe edildiğini belirtelim.

 

"Bembeyazlık" ise mekanlar arası akıcılığın gözetildiği bu yaşam alanının geneline hakim bir yaklaşım. Nitekim beyaz, sakin ve aydınlık bir koridor odalara ulaşırken, bu özellik yatak odalarında dahi kendini göstermekte.

 

Proje | Ofist

 

Tasarım Ekibi | Yasemin Arpaç & Sabahattin Emir

 

Lokasyon | Beyoğlu, İstanbul

 

Alan | 130 m² 

#Ofist #İstanbul #konut projesi #iç mekan tasarımı #beyaz #modern


Sayfanın Başına Dön