EV İÇİNDEKİ OYUN ALANLARI
EV İÇİNDEKİ OYUN ALANLARI
EV İÇİNDEKİ OYUN ALANLARI
EV İÇİNDEKİ OYUN ALANLARI
EV İÇİNDEKİ OYUN ALANLARI
EV İÇİNDEKİ OYUN ALANLARI
EV İÇİNDEKİ OYUN ALANLARI
EV İÇİNDEKİ OYUN ALANLARI
EV İÇİNDEKİ OYUN ALANLARI
EV İÇİNDEKİ OYUN ALANLARI

EV İÇİNDEKİ OYUN ALANLARI

İÇ MEKAN   8.10.2020

Pandemi sürecinde evlerimiz pek çok şeye dönüştü. Gündelik hayatımıza gelen zorunlu kısıtlamalar nedeniyle, evlerimizi alışık olduğumuzdan daha farklı şekilde, ofis, okul, sınıf, stüdyo, atölye, ufak ölçekli üretim alanı, cafe gibi mekanların yerine koyduk ve evin içinde bu kullanımları için alternatif alanlar açmaya başladık. Çocukların, özellikle belli bir yaşta olanların yaşadığı evlerde, bu alternatif kullanımlara ‘oyun alanları’ da eklendi.

Aslında evlerin içinde çocuklar için yaratıcı, basit, hem akılcı hem de eğlenceli bir şekilde yer alabilecek ‘oyun alanı’ projeleri bir süredir geliştiriliyordu. Bu alanlar, ebeveynler için sakin bir ortam sağlanması, çocuklar içinse hayal güçlerinin gelişmesi için teşvik edici ve yaratıcı bir role sahip olması anlamında önemli. Özellikle son yıllarda kentlerdeki kamusal alanlar çocukların özgür, sağlıklı, keyifli ve güvenli bir şekilde oynamasına olanak vermekten uzaklaştıkça, evlerin içinde pratik, sağlıklı, doğal malzemeler kullanılarak üretilen ev içi oyun alanlarının tasarımı yeni bir alan haline geldi. Çocukların bu tip alanlarda geçirdikleri zamanın ve yarattıkları oyunların fiziksel, zihinsel ve duygusal gelişimleri için faydalı ve ilham verici olduğuna dair destekleyici uzman görüşleri de bu yöndeki eğilimi kuvvetlendirdi. Pandemi sürecinde zorunlu olarak evde geçirilen zaman ise, pek çok alanda olduğu gibi bu alanda da yenilikleri beraberinde getirecek gibi görünüyor.

Koruyucu file ve ağlarla çevrili basamaklı tırmanma yüzeyleri, yaratıcı ve renkli ışık oyunlarının olduğu çadırlar, çeşitli oyunlar için kullanılabilecek etrafı merdiven, çekmece gibi tasarım unsurlarıyla çevrili ve çocukların içinde rahatça hareket edebilecekleri ev içi havuzları, tırmanma, sallanma, kayma gibi faaliyetlere imkan veren mobilyalar aşina olduğumuz evlerin içindeki oyun alanı tasarımlarından bazıları... Bu alandaki güncel işlerden biri de, Reflect Architecture tarafından Toronto’daki bir ailenin evi için yapılan yenileme projesi ve projeni merkezindeki mavi kaydıraktan oluşan oyun alanı. Evin yenilenme projesi ‘ailenin yaşam tarzına daha iyi hizmet eden ve onları bir arada vakit geçirip birlikte oyun oynamaya teşvik eden alanlar yaratmak için mevcut düzeni yeniden yapılandırmaya’ odaklanmış. Dolayısıyla Walker evinin en önemli parçası, bodrum katını zemin kata bağlayan ve evin kalbine yerleşen sarmal kaydırak. Evin iki katını birbirine bağlamak için, kaydırağın yanında perfore metal bir korkulukla kaplı ve tavana bağlanmış gece ışıkları ile aydınlatılan katlanır ahşap bir merdiven de eklenmiş. Zemin katın geri kalanı ise ailenin diğer ortak kullanım alanlarıyla dolu olarak kurgulanmış.

Kaydırağın aynı zamanda genellikle daha az kullanılan bodrum katını canlandırması ve kaydırağı yapmak için gereken açık alanda doğal ışığı da içeri almaya yardımcı olması istenmiş. Bu bağlamda evin yenilenme projesi kapsamında tasarımın büyük bir kısmı, ‘oyun’un evin içine ve evdeki aile yaşantısına entegre olması üzerine kurulmuş.

#ev #oyun alanı #Reflect Architecture


Sayfanın Başına Dön