GALERİ NEV KIRLANGIÇ
GALERİ NEV KIRLANGIÇ
GALERİ NEV KIRLANGIÇ
GALERİ NEV KIRLANGIÇ
GALERİ NEV KIRLANGIÇ
GALERİ NEV KIRLANGIÇ
GALERİ NEV KIRLANGIÇ
GALERİ NEV KIRLANGIÇ
GALERİ NEV KIRLANGIÇ
GALERİ NEV KIRLANGIÇ
GALERİ NEV KIRLANGIÇ
GALERİ NEV KIRLANGIÇ
GALERİ NEV KIRLANGIÇ
GALERİ NEV KIRLANGIÇ
GALERİ NEV KIRLANGIÇ
GALERİ NEV KIRLANGIÇ

GALERİ NEV KIRLANGIÇ

İÇ MEKAN   17.04.2020

Tek katlı şeffaf bir mekan olarak tanımlayabileceğimiz Galeri Nev Kırlangıç, bulunduğu apartmanın eğimli arazide ve elçilik bahçeleriyle genişleyen vadi korusu üzerindeki konumuyla Ankara için ender pitoresk bir manzaraya hakim. Varolan tek duvar yüzeyiyle kapalı bir sergi alanı oluşturma ve bunun çeperine dışarıdaki manzarayla bütünleşecek diğer kullanımları yerleştirme fikrine odaklanın projenin tasarımı Motto Mimarlık ve Namık Erkal'a ait.

"Hem manzarayı kapsamak hem de sergiler için mahfuz bir yer oluşturmak, bir bakıma projenin çelişkisi".

Sokağa bakan bölümü 'kapı-duvar' düşüncesiyle tasarlanan mekanda bu noktadaki ilk kasıt, dışarıdan girildiğinde iç ve dış arasındaki geçişleri dönüştürecek bir duvarla yüzleşme, bir yönde sergi mekanına, diğer yönde ofislere ulaşan çizgisel dolaşım alanları kurgulama olarak karşımıza çıkıyor. İkinci kasıtsa adeta kapı gibi dönen yüzey. 

"Giriş duvarı, asimetrik tek mesnet üzerinde çelik çatkı altına yerleştirilen tekerleklerle dönebilecek şekilde inşa edildi.  Böylece, sergilenecek büyük eserlerin içeriye girişini kolaylaştırmak gibi pratik bir işlevin yanı sıra farklı sergilerde farklı açılarda kullanıma olanak veren bir mekansal değişken de ortaya konuldu".

Duvar, geniş açıldığında sokak tarafında dışa açık bir alan tanımlayarak sergi mekanını ikiye ayırırken 90 derece açıldığında diğer duvarla devamlılık sunabiliyor. 

Ana sergi mekanı; oranları, çizgisel bölüntüleri, yerden biraz koparılan duvar yüzeyleri ve ışık tavanıyla idealize edilmiş soyut bir sergileme ortamı. Sergi mekanı duvarlarıysa, tek başlarına serbest yüzeyler veya nişler olarak konumlanıyor. Bu duvarlar arasındaki boşluklar, dışarıdaki manzara parçalarını çerçevelerken sergiden yan mekanlara geçildiğinde tamamen farklı bir deneyim sunuyor.

Galeri ofislerine geldiğimizde, açık koridor mekan üzerinde balkon cephesini kaplayan bir niş içinde boydan boya uzanan bir masa ve kitaplık öne çıkıyor. Sergi açılışlarındaysa, mahremiyetin koruması amacıyla bu niş tek storla kapalı bir kutu haline gelebiliyor. Böylece istendiğinde, bütün açık mekanlar sergiye dahil olabiliyor.

"Galerinin servisler dışında klasik anlamda tek odası yönetici ofisi. Oda, cam bir bölmeyle ayrıldığı için 3 köşesinden koruya geniş bakışlar sunuyor".

Galerinin kuzeye bakan balkon cephesindeki halihazır kayar kapılar, yaz aylarında açıldığında buradaki alanlar dış mekanla bütünleşiyor. Bu noktada sokağa neden 'Kırlangıç' denildiği kuş seslerinden daha iyi anlaşılıyor. 

"Galeri Nev Kırlangıç, kültür ve doğa ekseninde dar bir alanda farklı mekansal deneyimleri sergilemek amacıyla tasarlandı. Her sergide sanatın içeriği ve her mevsimde vadi korusunun doğası değiştikçe deneyimler de çoğalıyor".

Proje | Galeri Nev Kırlangıç
Lokasyon | Çankaya, Ankara
İşveren | Galeri Nev
İç Mimari Proje | Motto Mimarlık 
Tasarım Ekibi | Namık Erkal, Onur Özkoç
Proje Ekibi | Zeynep Elif Kar, Elif Görkem Köse, Caner Arıkboğa
Ana Yüklenici | Motto Mimarlık
Mekanik Proje | İhsan Beşeli
Elektrik Projesi | Engin Pekyılmaz
Toplam İnşaat Alanı | 198 m²
Yıl | 2018

#Motto Mimarlık #Galeri Nev #Galeri Nev Kırlangıç #Ankara #iç mekan tasarımı #galeri #sanat galerisi


Sayfanın Başına Dön