GRİ BEYAZ
GRİ BEYAZ
GRİ BEYAZ
GRİ BEYAZ
GRİ BEYAZ
GRİ BEYAZ
GRİ BEYAZ
GRİ BEYAZ
GRİ BEYAZ
GRİ BEYAZ
GRİ BEYAZ
GRİ BEYAZ
GRİ BEYAZ
GRİ BEYAZ
GRİ BEYAZ
GRİ BEYAZ

GRİ BEYAZ

İÇ MEKAN   6.01.2020

Çin'de bulunan bu tek katlı alan, daha önceden Central Academy of Fine Arts'ın tarih müzesi olarak kullanılan bölümün yeni eğitim metotlarına uygun olarak yeniden restorasyonunu kapsıyor. Mimari projeyi hazırlayan Architecture School of CAFA, bu alanı çok işlevli geniş bir mekan olarak planlıyor. Okulun 100. yıldönümü sebebiyle bir dizi değişikliğin planlandığı kampüsteki bu alan hem günlük dersler, hem de öğrenciler ve öğretmenler için büyük bir toplantı ve sunum mekanı olarak kullanılıyor.

Tasarım fikrinin temelinde mekanı mümkün olduğunca işlevsel kullanmak yattığından, mimarlar bu alanı basit ve minimal kurguluyor ve en temel malzemelere yer veriyor. Ana salonun yanı sıra tuvalet, sahne arkası ve ofisler de beyaz, siyah ve gri materyallerin uyumunda restore ediliyor. Ön salon gri bir kutu gibi düşünülürken duvar, tavan ve zeminler gri granit ile kaplanarak mekanın bütünlüğüne uyum sağlıyor. İçeri ve dışarı yerleştirilen cam kapılar sayesindeyse mekan daha geçirgen ve doğal ışıktan maksimum derecede faydalanacak şekilde tasarlanıyor.

Büyük ve ön salon arasına yerleştirilen kapı, aynı zamanda şeffaf bir separatör görevi görürken, iki mekanın birlikte ama birbirinden ayrı olarak kullanılabilmesine de olanak tanıyor. Beyaz akustik panellerin yerleştirildiği ana salonun duvarları, kullanıcıların hareket alanını genişletmek üzere katlanabilir panolardan oluşuyor. Alüminyum malzemenin kullanıldığı tavansa aydınlatma, havalandırma, yangın ve ses ekipmanları gibi mekan içerisinde gizlenmesi gereken birimler için bir kabuk olarak işlev görüyor.

#Architecture School of CAFA #iç mekan #renovasyon projesi #Central Academy of Fine Arts #Çin


Sayfanın Başına Dön