Müzede Bir Gece
Müzede Bir Gece
Müzede Bir Gece
Müzede Bir Gece
Müzede Bir Gece
Müzede Bir Gece
Müzede Bir Gece
Müzede Bir Gece
Müzede Bir Gece
Müzede Bir Gece

Müzede Bir Gece

İÇ MEKAN   16.12.2013

Milan Trenc tarafından 1993 yılında yazılan efsanevi çocuk kitabı 'Müzede Bir Gece' sonunda gerçeğe dönüşüyor. Ancak tek bir farkla! Hedef tahtasında bu kez meraklı çocuklar yerine modernist tasarım tutkunları var. 

Alman modernist akımının en güzel örneklerinden biri olan Bauhaus'un Dessau'daki kampüsünde bulunan müzenin ziyaretçileri son derece cazip bir teklifle karşı karşıya kalıyorlar... 1920'lerde Bauhaus'un mimarlık ve tasarım okuyan öğrencilerini ağırlayan söz konusu 28 odalık stüdyo binası geceliği 35 Euro'dan başlayan fiyatlarla yeni misafirlerini kabul etmeye başladı. 

Bir zamanlar Marcel Breuer, Josef Albers, Erich Consemüller, Herbert Bayer, Franz Ehrlich, Walter Peterhans, Hannes Meyer ve Joost Schmidt'in yanı sıra Marianne Brandt, Gertrud Arndt, Gunta Stölzl ve Anni Albers gibi pırıltılı bir zekaya sahip hanımefendilere de ev sahipliği yapan bu odaların bütünüyle ilham ve heyecan verici olduğunu kabul etmek gerek. Her biri yaklaşık 24 metrekare büyüklüğünde olan odalar, orijinal hallerine olabildiğince sadık kalınarak yeniden düzenlendi. 1920'lerin modernist anlayışını yansıtan bu odalarda konaklayanlar, ortak banyo ve tuvaletleri kullanmak zorundalar. Odalardan sadece birinde orijinal mobilyalar muhafaza edilirken, diğerleri özgün atmosferlerini bozmayacak yeni mobilyalar ile donatıldı. 

Bauhaus Okulu, modernist Alman mimar Walter Gropius tarafından 1919 yılında Weimar'da kuruldu. Kampüs, 1925 yılında Dessau'ya taşındı ve daha sonra adeta efsaneleşecek modernist bir çizgide inşa edildi. 1932 yılında da Berlin'e taşınan okul, bir yıl sonra kapanıncaya kadar burada kaldı. 

Fotoğraflar: Yvonne Tenschert 

#interior #içmekan #Bauhaus #Dessau #Almanya #müze


Sayfanın Başına Dön