PALOMA FINESSE
PALOMA FINESSE
PALOMA FINESSE
PALOMA FINESSE
PALOMA FINESSE
PALOMA FINESSE
PALOMA FINESSE
PALOMA FINESSE
PALOMA FINESSE
PALOMA FINESSE
PALOMA FINESSE
PALOMA FINESSE
PALOMA FINESSE
PALOMA FINESSE

PALOMA FINESSE

İÇ MEKAN   22.08.2021

Türkiye’nin güney bölgesinde, Antalya şehrinde yer almakta olan Paloma Finesse, insanın doğaya olan yakınlığından ilham alırken, konuklara bu deneyimi tasarımsal bağlamda sunmayı amaçlıyor.

Tasarım ve uygulaması Yeşim Kozanlı Architecture & Interior Design tarafından oluşturulan, mimari partnerliğini Murat Cengiz Architecture’ın yaptığı konseptte, anahtar elemanlardan biri olan yansıtma havuzları biyofilik tasarım bağlamında önemli bir amaca hizmet etmekte; lobiden denize kadar uzanan düzlemdeki görüş açısıyla, suyu otelin bir parçası olarak içeriye dahil etmektedir. Şeffaf cephe tasarımlarıyla, doğayı iç mekana taşırken, doğa ile materyal iletişimini en üst düzeyde tutmakta, suyun mekandaki varlığı, zamansız biyofilik tasarım beyanını vurgulamaktadır.

Modern bir dokunuşla uyarlanan arkadlar genel alanlardaki mekansal bütünlüğü sağlamak için kullanılmış. Yere ulaşan ızgara sistemli taşıyıcı kolonlar bir tekrar oluştururken, ışık ve gölge etkileşimini sağlayan, metal ağlar cephelerde tercih edilmiş. Bu sebeple zeminde devamlılık ve bütünlük sağlanırken geçirgenlik ile mahremiyete olasılık sağlayan yüzeyler yaratılmış.

Topografik engelleri avantaja dönüştürürken bütünsellik fikrini güçlendiren ana terastaki gömme amfitiyatro alanı ve ortak alanlar tasarlanırken, kesintisiz panoramik görüş göz önünde bulundurulmuş. İnsandaki iyi hissetme halini destekleyen ve yapıya yansıyan ağaç, gökyüzü gibi doğal elemanlar cephe işlevi görürken, hacimlerin etrafını çevreleyen yansıtma havuzları bir ada algısı yaratıyor. Böylelikle devamlılık ve bütünlük fikri suyun varlığıyla tüm alanlarda tekrar vurgulanıyor.

Künye

Lokasyon: Antalya

İşveren: Paloma Hotels

Yıl: 2019

Alan: 93.000 m2

Oda Sayısı: 300

Mimari Proje Partneri: Murat Cengiz Architects

#PalomaFinesse #Antalya #biyofilik #PalomaHotels


Sayfanın Başına Dön