SLEM
SLEM
SLEM
SLEM
SLEM
SLEM
SLEM
SLEM
SLEM
SLEM
SLEM
SLEM
SLEM
SLEM
SLEM
SLEM
SLEM
SLEM
SLEM
SLEM

SLEM

İÇ MEKAN   13.07.2015

İkinci Dünya Savaşı’nda atılan bombaların kenti tahrip ettiği sınırı bugün sokaklarındaki kırmızı ışık imleri ile izini sürdüğünüz bir kentte, eski bir yapıyı yaşatmak mevzusunun ne kadar ciddiye alındığından bahsetmeye gerek yok herhalde.

Rotterdam’ın Waalwiljk bölgesinde eskiden belediyeye ait tuğla bir yapı, bugün SLEM (Shoe Leather Education Museum) adı ile, Ayakkabı Derisi Eğitim Müzesi’ne dönüştürüldü. Güçlü bir ayakkabı sanayisine sahip bu bölge içerisinde konuşlanan yapının bölge halkı için anlamı büyük. Rotterdamlı mimarlık ofisi Doepel Strijkers tarafından tasarlanan müze, 920 metrekarelik kullanım alanı içerisinde, ayakkabı sanayisi ve ayakkabı derisi ve farklı uygulama alanları hakkında kalıcı ve geçici eğitim alanları sunuyor.

Sergi alanı, toplantı ve açık çalışma alanlarını barındıran müze, şeffaf ve eğlenceli geçiş alanları ile yapının amacı ile bütünleşen tasarım çözümleri sunuyor: Mekânsal açıklık ve çok yönlülük.

İç mekân, birbiri içerisine geçen akışkan yüzeylerden oluşuyor. Her hacim, gün ışığını içerisine alıyor. Müzenin kimliği iç mekândaki cesur ve monokrom renk kullanımı ile pekişiyor. İç mekânda kullanılan antika mobilyalar ise, yapının bir önceki işlevine referans veriyor.

#SLEM #içmekan #Doepel Strijkers #Rotterdam


Sayfanın Başına Dön