ZULA ZORLU
ZULA ZORLU
ZULA ZORLU
ZULA ZORLU
ZULA ZORLU
ZULA ZORLU
ZULA ZORLU
ZULA ZORLU
ZULA ZORLU
ZULA ZORLU
ZULA ZORLU
ZULA ZORLU
ZULA ZORLU
ZULA ZORLU

ZULA ZORLU

İÇ MEKAN   26.02.2020

URBANJOBS tarafından tasarlanan Zula Zorlu'yu, mekansal arayışın en yalın hallerinin arandığı bir proje olarak tanımlamak mümkün. Tasarım ekibine göreyse: "Sesi tok; ne bağırıyor, ne susuyor. Konuşması gerektiğini düşündüğü kadar konuşuyor. Ne görünür, ne görünmez. Kişilikli, dingin, düşünülmüş".

Türkiye'deki restoran kültürünün en doğal ifadelerinden birini sunmayı çabalayan mekan, gereksizliklerden tamamen arındırılmış, olsun diye oldurulmayan, dolsun diye doldurulmayan bir hacim. Salt işlevler; pişirme, servis etme, yıkama, yemek yeme. Bunlara ayrılmış net alanlar, düşünülmüş boşluklar. Urbanjobs'ın sağlamlık, işlev, güzellik ve duygu olarak tanımladığı 4 önemli mekansal öğenin naif ve titizlikle uygulandığı projedeki ileri yalınlıksa, aslında Instagram mimarlığının aradığının tam tersi bir çizgiyi işaret ediyor.

Net formlar, yalın ritimler, iddiadan ve kaostan uzak mekan, gören gözlerin ve duyan kulakların anladığı kadar. Adının sonuna ne sattığına dair bir şey ekleme ihtiyacı duymayan markanın 3. lokasyonu, bu anlamda yalın ve steril tasarımıyla Türkiye'de örneği pek sık rastlanmayan bir çizgiye oturuyor. Kendine özel tasarlanan yemek sandalyesi ve bar sandalyesiyle bu yalın tavrın içine görünür olan öğeler eklemeye çalışırken, masaların üzerine vuran aydınlatmasıyla neye vurgu yapılması gerektiğini anlatıyor, neleri görmemizi istiyorsa gösteriyor. 

Proje | Zula Zorlu
Lokasyon | Zorlu Center
İç Mimari ve Ürün Tasarımları | URBANJOBS
Uygulama | URBANJOBS
Aydınlatma Tasarımı | ONOFF Lighting Design & Consultancy

#URBANJOBS #Zula Zorlu #Zorlu Center #iç mekan tasarımı #restoran


Sayfanın Başına Dön