'DOKUN'AMAYANLAR
'DOKUN'AMAYANLAR
'DOKUN'AMAYANLAR
'DOKUN'AMAYANLAR
'DOKUN'AMAYANLAR
'DOKUN'AMAYANLAR
'DOKUN'AMAYANLAR
'DOKUN'AMAYANLAR

'DOKUN'AMAYANLAR

İNOVASYON   27.04.2020

COVID-19 nedeniyle maskesiz ve eldivensiz sokağa adım atamadığımız günlerden geçiyor, hatta bu eylemi de nadiren yapabiliyoruz. Bu noktada kapı kolları ya da market arabalarıysa, hijyen açısından dokunmaya çekindiğimiz objeler arasında ilk sırada. Konu, tasarım ve inovasyon dünyasının da yeteri kadar ilgisini çekmiş olacak ki, pek çok stüdyo farklı çözümlerle karşımıza çıkıyor.

İşte, 'siz yeter ki dokunmayın' diyen o tasarımlar!

İlki, Adapta tarafından kapı topuzları için tasarlanan bu aparat. Topuzu kavramak yerine aparatı takıyor, ardından kolunuzla kapıyı açıyorsunuz. 3 boyutlu yazıcıyla üretilen tasarım, farklı büyüklükteki topuzlar için ayarlanabilir özelliğe sahip.

Matteo Zallio imzalı Handy için 'kişisel kapı kolu' demek mümkün. Dışarı çıkarken çantanıza atıyor, karşınıza herhangi bir kapı çıktığında kapı koluna takıp açıyorsunuz. 2 ayrı kancası bulunan Handy'nin 3 boyutlu yazıcıyla üretildi.

Materialise tarafından üretilen tasarım kapı koluna monte ediliyor, kapıyı kendi kolunuzla açmanıza yardımcı oluyor. Handy gibi yine 3 boyutlu yazıcıyla üretilen aparatın tasarımı erişime açık. Kısacası indirebilir ve 3 boyutlu yazıcıda kolayca üretebilirsiniz.

Mimar Ino Tedbury ve Freddie Hong tarafından daha basit formda tasarlanan bu aparatsa, herhangi bir kapı koluna plastik kelepçeyle kolayca monte ediliyor. 

COVID-19 pandemisi boyunca mimarlık ve tasarım dünyasında yaşanan en yeni gelişmeler için sizi buraya alalım.

Kaynak | Dezeen

#Covid-19 #Coronavirus #Koronavirüs #kapı kolu


Sayfanın Başına Dön