EVLER ARTIK 'BASILIYOR'
EVLER ARTIK 'BASILIYOR'
EVLER ARTIK 'BASILIYOR'
EVLER ARTIK 'BASILIYOR'
EVLER ARTIK 'BASILIYOR'
EVLER ARTIK 'BASILIYOR'
EVLER ARTIK 'BASILIYOR'
EVLER ARTIK 'BASILIYOR'

EVLER ARTIK 'BASILIYOR'

İNOVASYON   28.07.2020

3D yazıcılar gündelik hayatımıza girdiği andan itibaren heyecan yarattı. Önce ufak boyutlarda objelerin üretiminde kullanılan yazıcılar, zaman içinde gittikçe daha büyük boyutlu ve işlevsel üretimler için kullanılmaya başlandı. Mobilyalar, protezler, basit ev aletleri... Derken 3D yazıcılar bir süredir ev inşasında kullanılıyor.

Bu ayın başında Belçika’nın Westerlo kentinde Kamp C firmasının yürütücülüğünde 3D yazıcı ile iki katlı bir ev inşa edildi. 90 metrekarelik, 8 metre yüksekliğindeki bu prototip evin yapımının 15 gün sürdüğü bildirildi. Özel tasarıma sahip bu ev 3D yazıcı ile yapılan dünyadaki ilk ev değil, ancak  tamamı inşaat yerine mobil 3D yazıcıyla yapılan ilk ev olarak kayıtlara girdi. Ayrıca kullanılan COBOD BOD2 isimli 10 x 10 m ölçülerindeki yazıcının, Avrupa’daki en büyük 3D yazıcı olduğu söyleniyor. Hemen hemen hiç ustaya gerek duyulmadan inşa edilen ev, bilgisayarda programlanan bir rota üzerinden katmanlar halinde beton püskürtülerek yapıldı. Sonrasında cam, ahşap ve metal malzemeler yerleştirildi. Bir giriş holü, iki odası ve bir mutfak alanı bulunan eve, firma tarafından ayrıca yerden ısıtma, güneş panelleri ve ısı pompası gibi bazı sürdürülebilir ve enerji tasarruflu elemanlar da ekledi.

Geçtiğimiz yıllarda Hollanda’nın Eindhoven kentinde 3D evlerden oluşan bir kasaba kurulacağı ve ilk etapta üretilecek beş evin 2019’da satışa sunulacağı duyurulmuştu. Tasarımına uygun şekilde çimento dökülerek yapılacak evlerin iç ve dış duvarlarının tamamen yazıcıyla üretilmesi planlanmıştı. Evler tamamlandığında, kanalizasyon boruları ve diğer gerekli tesisatın da 3D yazıcı kullanılarak evlerin yapıldığı yerde üretilmesi ve bu şekilde maliyetin daha da düşmesi umuluyordu.

3D yazıcıların dahil olduğu çok daha kapsamlı bir proje ise, geçtiğimiz yılın sonlarında duyuruldu. Meksika, Tabasco’daki bu projede, üretilen evler yoksul ve güvenli olmayan şartlarda yaşayan ailelere bağışlanacak. 50 evin yer alacağı proje, evsizler için bir çözüm sunulması anlamında önemli. Üretilecek evlerin 3D yazıcıdan çıkma süresi 24 saat olarak belirlendi. Projeyi hayata geçirenler, barınma ihtiyacı olan ailelere hizmet veren, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan New Story, teknoloji ve malzemeyi sunan ICON firması ile inşaat firması ÉCHALE. 18 aylık planlamadan sonra Meksika’nın merkezden uzak bir alanında ilk iki evin yapımı tamamlandı. Kullanılan Vulcan II adındaki 3D yazıcı, kırsal alanda ve kısıtlı şartlar altında çalışmak üzere üretildi. Projede inşa edilecek evler, içlerinde yaşayacak ailelerin geri bildirimleriyle birlikte tasarlandı ve topluluğun özel ihtiyaçlarını karşılamak için oluşturuldu. Sismik bir bölgede oturan bu topluluğun evlerde uzun yıllar yaşayabilmesini sağlamak için buna uygun temeller ve güvenlik gereksinimleri de dikkate alındı.  (Kaynak: iconbuild.com)

Bu, New Story ve ICON firmasının benzer amaçla ve kapsamda gerçekleştirmeyi planladığı ilk proje değil. Tasarımcı Yves Behar’ın kurucusu olduğu Fuseproject markası ile işbirliği halinde, geçtiğimiz yılın Mayıs ayında Latin Amerika’daki tarım işçisi ailelerin yaşaması için yine aynı 3D yazıcı teknolojisi kullanılarak yapılacak evlerin olduğu bir proje duyurulmuştu.

Belçika’da gerçekleşen projeye dönersek, projenin tasarımcılarına göre malzeme, zaman ve maddi anlamda %60’a kadar tasarruf imkanı sağlayan bu teknik daha fazla kullanılır ve geliştirilirse, yakın gelecekte benzer bir evin çok daha pratik şekilde ve iki gün gibi kısa zamanda yapılabileceği öngörülüyor. Bu, üretim tekniği anlamında önemli bir gelişme olmakla birlikte, bir yandan Meksika’daki gibi örnekler hayata geçiyorken, bir yandan da tasarım ve mimarlık dünyası inşa etmek yerine etmemenin üzerine tartışıyorken, , bu yöntemin ne yönde, hangi amaçla ve nasıl kullanılacağı önemli bir mesele.

#3D #3D yazıcı #konut inşası #konut #Meksika #Belçika #ev #3 boyutlu


Sayfanın Başına Dön