Güneş Çizer
Güneş Çizer
Güneş Çizer
Güneş Çizer
Güneş Çizer
Güneş Çizer
Güneş Çizer
Güneş Çizer
Güneş Çizer
Güneş Çizer
Güneş Çizer
Güneş Çizer
Güneş Çizer
Güneş Çizer
Güneş Çizer
Güneş Çizer

Güneş Çizer

İNOVASYON   2.09.2015

İlkokulda herkese öğretilen, yaparken şaşırtan fen deneyleri vardı: Mumla yumurtanın ilişki kurduğu, gözlükle gazetenin güneşin altında farklı bir birliktelik sağladığı, fasulye ve pamuğun bir araya gelebildiği durumlar. Gözlemlerimizi not ederken, keşfedilenlerle gerçek dünyaya ait bilgileri kontrollü bir şekilde deneyerek öğrendik.

İşte o kaynaklar ara ara bize geri dönüyor. Herkesin öğrendiği bu bilgileri gerçek hayatta kullandığımızda veya yeniden yorumlayabildiğimizde heyecanlı bir hal ortaya çıkıyor, bazen hayat kurtarıcı bile olabiliyor.

Buna taze bir örnek: İtalyan tasarımcılar Rosalio Galeano, Francesca Padoyan ve Paola Papetti tarafından tasarlanan Febo, güneş ve mercekle ahşap yüzeyde kalıcı bir iz bırakan, güneşle çizen bir araç ve aslında çok tanıdık. Lazere doğal bir alternatif, belki de lazerin çıkış noktası, bizi bir- iki adım geriye çağırıp yeni bir kırılma açarak konuya davet ediyor. Uygulaması birkaç dakika sürüyor. Bu kısa zamanda isterseniz yanında gelen şablonları da kullanarak size ait olan bir şeyi kişiselleştirebiliyorsunuz…

Düşük teknoloji kullanarak hatta kullanmayarak, kendimiz bir şeyleri sıfırdan ortaya çıkarmayı seviyoruz: Pinhole kamera yapmaktan zevk alıyoruz, fotoğraf kalitesine bin basıyor aldığımız zevk; daha doğrusu o fotoğrafta gördüklerimiz başka. Kendimiz yapınca, hem de severek yapınca iş daha bir tatlı geliyor. Bizi asıl kendine çeken: Kamera, lazer yazıcı yapabilmek uzak bir fikirken, bir ilişiğinin aslında bir o kadar basit olması.

Lazerin bu portatif, düşük teknolojik hali birkaç konuyu bir anda düşündürüyor: Aslında bilip de kullanmadığımız bilgileri, deneyimleri ve gözlemleri kazıyıp ortaya çıkarmaya, doğadan faydalanma yollarının alternatiflerini düşünmeye ve kendi aletlerimizi ortaya çıkarma konusunda bizi teşvik ediyor…

Konuk Yazar: Meriç Kara

#Febo #tasarım #inovasyon #güneş


Sayfanın Başına Dön