HİSSET!
HİSSET!
HİSSET!
HİSSET!
HİSSET!
HİSSET!

HİSSET!

İNOVASYON   8.01.2020

Yeni bir 10 yıla geçiş yaptığımız şu günlerde, teknoloji alanında her an bir yenilik yaşanıyor. Ancak bu gelişmeler tasarım öğrencisi olan  Lorenzo Spreafico'yu pek de tatmin etmemiş olacak ki; mezuniyet projesi olarak beynin algılama şekilleri ve protez kollar arasındaki korelasyonuna dokunmatik açıdan yaklaşan bir ürüne imza atıyor.

Teknoloji, bedensel hareketler ve el becerileri konusunda ilerleme kaydetse de, dokunma hissi konusu genellikle ikinci planda kalıyor. Dolayısıyla protez kol kullanımı da bu durumdan etkilenerek gerçekçi olmayan bir kullanıcı deneyimi yaratıyor; kavrama kontrolünün gerçekliği azalıyor ve kullanıcıların bazı eylemlerde zorlanmasına neden oluyor. Ek olarak ileri düzey protezler maliyet açısından zorlayıcı olabiliyor. Gelelim, Spreafico'nun tek parçadan oluşan çalışmasına... 3 boyutlu baskı teknolojisiyle tek parça şeklinde üretilen tasarım, kullanıcısına titreşimler gönderiyor. Böylece herhangi bir nesnenin ne kadar sıkı tutulduğu kullanıcı tarafından algılanabilir hale geliyor. Tasarımcı, daha ulaşılabilir bir ürün yaratmak adına basınç simülasyonu ediyor. Beynin kısa bir zaman diliminde titreşimleri yorumlamayı öğrenebildiğini ve senkronize olabildiğini de ekliyor. Ürünün kullanımıysa oldukça basit; bir düğmeyle açılıp kapatılabiliyor, titreşim seviyesi ayarlanabiliyor. Üstelik açık el, kavrama ve hassas kavrama gibi farklı modları bir arada sunuyor.

Lorenzo Spreafico, Londra'da yüksek lisans eğitimine devam ederken, hem kendi geleceğinin hem de kullanıcı odaklı gelişmelerin yeni nesil tarafından daha da ciddiye alındığının sinyallerini veriyor.

#Lorenzo Spreafico #bedensel engelliler #protez kol #üç boyutlu baskı #3D print #inovasyon


Sayfanın Başına Dön