IKEA YENİLENEBİLİR ENERJİ SATACAK
IKEA YENİLENEBİLİR ENERJİ SATACAK

IKEA YENİLENEBİLİR ENERJİ SATACAK

İNOVASYON   23.08.2021

13 farklı pazarda müşterilerine güneş paneli satışına başlayan IKEA, geçtiğimiz günlerde LED olmayan ampüllerin satışını durdurmuş ve yeniden doldurulamayan alkali pillerin kullanımını da bırakacağını açıklamıştı. 2030 yılına kadar tamamen döngüsel bir işletme olmayı hedef şirket, Eylül ayından itibaren güneş ve rüzgardan elde ettiği enerjiyi evlere satacağını duyurudu.

İsveç’i daha “sürdürülebilir bir toplum” hâline getirmeyi ileriye yönelik ana strateji olarak belirleyen IKEA, Strömma isimli abonelik servisleri üzerinden İsveç’teki evlere temiz enerji satışına önümüzdeki ay başlayacak. Öncelikle İsveç'te hizmete girecek olan sistemde kullanıcılar bir uygulama aracılığıyla güneş santralleri ve rüzgar türbinlerinden gelen enerjideki kendi kullanımlarını takip edebilecekeler. Abonelik sistemi üzerinden elektriği alacak hane sahipleri fazla elektriği de IKEA’ya geri satabilecek.

IKEA İsveç’te sürdürülebilirlik bölümü yöneticisi Jonas Carlehed, açıklamasında “Elektriği, sürdürülebilir kaynaklardan herkesin erişebileceği ve gücünün yeteceği bir duruma getirmek istiyoruz. IKEA, tüm Dünya’daki  çalışanları, müşterileri ve ortaklarıyla birlikte en büyük yenilenebilir enerji hareketini inşa edip iklim değişikliğiyle mücadeleye destek olacak” dedi.

 

#IKEA #Sürdürülebilirlik #Strömma


Sayfanın Başına Dön