ISIR & FIRÇALA
ISIR & FIRÇALA
ISIR & FIRÇALA
ISIR & FIRÇALA
ISIR & FIRÇALA
ISIR & FIRÇALA

ISIR & FIRÇALA

İNOVASYON   27.12.2019

Diş macununun sıkılabilir olması kanıksanan bir durum olsa da, plastik tüplerin geri dönüşüm konusu her daim göz ardı ediliyor, edilmek isteniyor. Damien Vince ve Mike Medicoff'sa bu durumun farkında olanlardan, ki ikili bu duruma el atarak tablet formunda bir macun tasarladı.
 
Ağza atılan tablet birkaç kez ısırılıyor, ardından ıslak bir diş fırçasıyla fırçalanarak kullanılıyor. Üstelik tabletler %100 geri dönüştürülebilir bir kese içinde paketleniyor. Sipariş veren kullanıcılara da, geri dönüştürülmüş gazete kağıtlarından üretilen paketler içinde gönderiliyor. Bir pakette 65 adet tablet bulunduğunu düşünürsek, 1 ay boyunca günde 2 kez diş fırçalayan biri için yeterli olacağı aşikar.
 
Geri dönüşüme bu kadar önem veren bir macunun içeriği de tabii ki misyonu kadar iyi niyetli. Çoğunlukla doğal bileşenlerden oluşuyor; alışılageldik macunlarda bulunan dikalsiyum fosfat ve ksilitol gibi bileşenleri içeriyor. Söylememize yok diye düşünsek de belirtmeden kendimizi alamıyor, kendilerinin florürle hiç alakalarının bulunmadığını hatırlatıyoruz. Keza artık kimsenin olmamalı... 
 
11 kat plastik, polimer ve reçine kullanılmadan üretilen bu macunun tasarımcılarına tebriklerimizi sunuyor, bu gibi gelişmelerin hem sağlık hem de tasarım sektörünün geleceğine nasıl katkıda bulunacağını merakla bekliyoruz.

 

#sürdürülebilirlik #geri dönüşüm #inovasyon #diş macunu #tablet diş macunu #sıfır atık


Sayfanın Başına Dön