KULLAN AT'MA
KULLAN AT'MA
KULLAN AT'MA
KULLAN AT'MA
KULLAN AT'MA
KULLAN AT'MA
KULLAN AT'MA
KULLAN AT'MA

KULLAN AT'MA

İNOVASYON   10.01.2020

Tek kullanımlık plastikler için herhangi bir mazeretin kabul görmediği dönemlere giriş yaptık. Etik kurallara önem veren Nice and Serious gibi yaratıcı ajanslar da yaratıcılıklarını artık bu minvalde kullanacağa benziyor. Sainsbury's, IKEA ve Ben & Jerry's gibi markalarla hayır kuruluşları için stratejik kampanyalar ve projeler üreten ajans, bu kez yeni bir dijital platformla karşımızda! Kurucu ortaklarından Tom Tapper bu fikrin bir öğle molasında ortaya çıktığını söylüyor ve ekliyor:  Çevrede gördüğümüz tek kullanımlık plastiklere sadece bakmakla kalmayıp Useless isimli bir site yarattık.

Epey yararlı olan bu platform bir nevi çevreci bir dijital dizin. Misal, Londra'da yaşayan kullanıcılar posta kodlarını girerek kendi semtlerinde bulunan ve plastik içermeyen seçenekler bulunduran dükkanları kolayca öğrenebiliyor, eski zamanlarda oldukça popüler olan şampuan, sıvı sabun ve parfüm doldurma gibi etkinliklerin tekrar mümkün olduğunu hatırlıyorlar. Üstelik sitede, tüm bunlar için mekan önerileri sunan bir Londra haritası da yer alıyor; mağazaların adreslerinden açılış saatlerine ve stok durumlarına kadar bilgi sunuyor. Tabii sadece tavsiyelerde bulunmakla kalmayıp tek kullanımlık plastiklere alternatif olabilecek bir 'hayatta kalma kiti' geliştirdiklerini de belirtelim. Kit, diş macunu kaplarından paket servislerin plastik çatallarına alternatif olabilecek fikirleri içeriyor. Başarıyla da yapılabilir olduğunu kanıtlıyor.

Sitenin tasarımı da çıkış yolu kadar pozitif bir his barındırıyor. Canlı renkler, bilgiye kolay ulaşım sağlayan bir ara yüz ve basit çizgilerle hareketlendirilmiş görseller amaca uygun bir bütünlük içinde. Kısacası ekip, bir yaratıcı ajanstan beklenen yaratıcılığı, günümüzde sahip olunması gereken duyarlılıkla birleştirerek güzel bir projeye imza atmış görünüyor.Sayfanın Başına Dön