NATIVE SHOES
NATIVE SHOES
NATIVE SHOES
NATIVE SHOES
NATIVE SHOES
NATIVE SHOES
NATIVE SHOES
NATIVE SHOES
NATIVE SHOES
NATIVE SHOES
NATIVE SHOES
NATIVE SHOES

NATIVE SHOES

İNOVASYON   11.12.2019

Sizi, ayakkabı endüstrisini temizlemek için kolları sıvayan bir markayla tanıştıralım: Native Shoes. Spor ayakkabılarının tabanında kullanılan bir madde olan EVA'yı alglerle zenginleştiren marka, Bloom köpüğü isimli malzemeyle yeni bir spor ayakkabı tasarladığını duyurdu.

EVA'nın nasıl bir madde olduğunu merak ediyorsanız, hemen Crocs'u hatırlayınız. Kauçuk benzeri bir tür plastikten söz ediyoruz. Bloom ayakkabısıysa, geleneksel EVA ayakkabılarındaki plastik polimer yüzdesinin, tatlı su kaynaklarından toplanan alglerle değiştirilmesinden oluşturuluyor. Yapılan değişim %10 gibi bir oranda olsa da, Native Shoes'un tasarım ve geliştirme müdürü Gabe Lam, bu şekilde çift başına 80 litre suyu temizlediğini ve daha az CO2'nin atmosfere salındığını belirtiyor. Bu noktada 80 litre suyun, bir kişinin 3 aylık su tüketimi demek olduğunu belirtelim.
 
"Dünyadaki pek çok ülke, artan sıcaklıklar ve çevre kirliliği sebebiyle göllerdeki toksik alg salgınlarıyla mücadele ediyor. Toksik algler yalnızca balıkçılık ve su sporları gibi faaliyetleri etkilemiyor çünkü bu göller ve nehirler aslında içme suyu kaynaklarımız. Toplanan yosunlardan yapılan Bloom köpüğü bu anlamda da yarar sağlıyor".
 
Kısacası performansından ödün vermeyen bu yeni nesil ayakkabı sadece dünya dostu değil, dünya adına tasarruf sağlayan bir alternatif. Üstelik Native Shoes'un Remix projesi kapsamında tekrar geri dönüşümü de yapılabiliyor. Eğer siz de dünyadaki karbon ayak izinizi azaltmak isterseniz, Native Shoes'un yeni ayakkabılarını giyip bir adım atabilirsiniz!

Bu konu ilginizi çektiyse; tabanı şeker kamışından üretilen terlik Allbirds ve yine tabanı geri dönüştürülmüş sakız kullanılarak tasarlanan Gumshoe'ya dair yazılarımızı okuyabilirsiniz.

#Native Shoes #EVA #alg #ayakkabı #inovasyon


Sayfanın Başına Dön