PINATEX
PINATEX
PINATEX
PINATEX
PINATEX
PINATEX
PINATEX
PINATEX
PINATEX
PINATEX
PINATEX
PINATEX

PINATEX

İNOVASYON   9.06.2016

Sürdürülebilir malzeme kullanımı konusunda giderek artan farkındalık büyük markaları etkisi altına almaya devam ediyor. Üstelik konu hayvan haklarına da dokununca, her geçen gün yeni bir protesto kampanyası ile yüzleşmek durumunda kalıyoruz. Neyse ki yeni alternatif malzeme konusunda dünyaca ünlü markaların bu açığını kapatan firmalar da yok değil; Ananas Anam bunlardan biri.

Marka, ananas yapraklarından ürettikleri Pinatex adlı malzeme ile deri kullanımı yerine taze bir alternatif sunuyor. Dünyada her yıl ortalama 40.000 ton ananas üretildiğini belirten Ananas Anam, yapraklardan çıkan iyi kalitedeki selülozları kullanarak elde ettikleri Pinatex ile tekstil ve hatta mobilya sektöründe yeni bir sayfa açacaklarını belirtiyor.

Markaya göre 1 metrekare Pinatex üretimi için 480 adet ananas yaprağı kullanılıyor. Üstelik nefes alan ve esnek bir kullanım sunan bu malzeme pek çok ünlü markanın da ilgi odağı haline gelmiş durumda. Öyle ki Camper dahil pek çok marka, Pinatex kullanarak prototip koleksiyonlar hazırlamaya başladı bile!

#Pinatex #ananas #sürdürülebilirlik #geri dönüşüm #Ananas Anam #moda tasarımı #çanta #ayakkabı


Sayfanın Başına Dön