TEMİZ HAVA SAHASI
TEMİZ HAVA SAHASI
TEMİZ HAVA SAHASI
TEMİZ HAVA SAHASI
TEMİZ HAVA SAHASI
TEMİZ HAVA SAHASI
TEMİZ HAVA SAHASI
TEMİZ HAVA SAHASI

TEMİZ HAVA SAHASI

İNOVASYON   12.01.2020

Kabul edelim, yaşamın her alanında düzen değişeli çok oldu. İklim krizi adını o kadar uzun zamandır duyuyoruz ki farkına varmadığımız şey, bir duruma kriz deniliyorsa o durumun başında değil zaten ortasında olduğumuz. Nitekim Avustralya'da gerçekleşen orman yangınları da iklim değişikliğinin ciddi olduğu kadar en üzücü yansıması. 
 
CES 2020'de tanıtılan AO Air de son teknoloji bir kişisel hava filtresi. Cihaz ağzı ve burnu kaplayarak solunum yapılan havayı temizleyerek kullanıcının maruz kaldığı kötü hava kalitesinin önüne geçmeyi hedefliyor. Yüz maskelerinin dünyanın farklı yerlerinde kullanıldığını biliyoruz. Hatta eğer Çin'de hastaysanız, çevredeki insanlara bulaştırmamak adına maske takmak bir nezaket göstergesi. Tabii AO Air daha kişisel bir amaç taşıyor. Farklı filtreleme teknolojisiyle bir nevi egzoz valfi işlevi görüyor.

Auckland Teknoloji Üniversitesi'nde yapılan testlere göre de rakiplerine kıyasla 50 kat daha iyi koruma sağlayarak dakikada yaklaşık 240 litre havayı temizliyor. Pilleri 5 saate kadar dayanıyor, kişinin bulunduğu çevredeki hava kalitesine bağlı olarak da filtreler yaklaşık 1 ay süresince kullanılabiliyor. Havayı filtreler arası değiştirerek bir sonraki nefes için basınç uyguluyor ve anında temiz havanın solunmasını sağlıyor. Yaklaşık 350 dolara satılacak olan cihaz dört hava filtresi ile birlikte geliyor. Şimdilik sınırlı sayıda satışının olduğunu da belirtelim.
 
Hava kalitesi yaşam kalitesiyle doğrudan ilişkili. Özellikle astıma ve kalp rahatsızlıklarından mustarip olan kişiler için zaruri. Böyle giderse, maskelerin herkes tarafından kullanılacak bir aksesuar halini alacağı günlerse çok yakın.Sayfanın Başına Dön