WEAVING A HOME
WEAVING A HOME
WEAVING A HOME
WEAVING A HOME
WEAVING A HOME
WEAVING A HOME

WEAVING A HOME

İNOVASYON   17.06.2016

Evinizi inşa etmek yerine dokumaya ne dersiniz? İlk anda kulağa ilginç gelse de, iklimsel değişiklikler nedeniyle bu cümle kalıbına alışmamız gerekecek gibi gözüküyor. Çünkü Birleşmiş Milletler'in hesaplamalarına göre 2050 yılında yeryüzünde yaklaşık 200 milyon iklim mültecisi ile karşı karşıya olacağız!

 

Kanadalı tasarımcı Abeer Seikaly de bu sorundan yola çıkarak "Weaving a Home" adlı çadır sistemi tasarlamış. Göçebe kabilelerin yaşadıkları çadırlardan ilham alan Seikaly'nin bu tasarımında teknik olarak sepet dokuma yöntemini görmek mümkün; üstelik taşınabilir, esnek ve oldukça hafif… Tasarım sürecinde teknolojinin avantajlarını da kullanan Seikaly, çadırın dış yüzeyini güneş ışınlarını elektriğe çevirebilen termal bir yapıda tasarlarken, iç kısımda kullanıcıları evlerindeymiş gibi hissettirecek küçük açıklıklar kurgulamış. Çadırın kendine ait bir su depolama sistemi olduğunu da belirtelim!

 

"Weaving a Home", var olan kısıtlı imkanlarla en temel ihtiyaçları sunmaya çalışan geçici bir yaşam alanı sunan bir tasarım.

#Abeer Seikaly #Weaving a Home #çadır #inovasyon #tasarım #yaşam alanı #Kanada


Sayfanın Başına Dön