XYLINUM MASK
XYLINUM MASK
XYLINUM MASK
XYLINUM MASK
XYLINUM MASK
XYLINUM MASK

XYLINUM MASK

İNOVASYON   15.05.2020

Maskeler ve yüz siperleri, sanıyoruz ki COVID-19 pandemisi boyunca üzerine en çok konuştuğumuz konulardan. Dünyanın dört bir yanından mimar ve tasarımcıların da sürece dahil olması da cabası ancak pek çoğunun üretiminde plastik kullanıldığını pek tabii hepimiz biliyor, bu noktada bakteriyel selülozdan yüz maskesi üreten biyotasarım ekibi Sum Studio'ya bağlanıyoruz.

"N95 maskeler, partikülleri filtrelemek amacıyla eritilerek şişirilmiş dokunmamış kumaştan yapılıyor. COVID-19 sürecinde hayati önem taşıyor ancak temin edilmesi pek de kolay değil. Nedeni, kumaşı üreten makinelerin pahalı ve karmaşık olması".

N95 maskeyle aynı fonksiyona sahip bir kumaş tasarlama arzusu, biyotasarımcıları pek tabi ilk olarak doğaya yönlendiriyor ve ekip, maskeyi bakteriyel selülozdan üretmeye karar veriyor.

Bakterilerin çoğalmasıyla beraber yeteri kadar kalınlaşan selüloz, sonrasında kurumaya bırakılıyor, ardından maske formunda şekillendiriliyor. Esnek ve dayanıklı özelliğe sahip bu maskenin üretimi yaklaşık 2 hafta sürüyor.

#Sum Studio #bakteriyel selüloz #yüz maskesi #Covid-19 #Coronavirus #Koronavirüs


Sayfanın Başına Dön