VitrA'nın tartışma dizisi "VitrA ile Kentin Hayalleri" ile Türkiye'deki farklı kentlerin ihtiyaç, beklenti ve hayallerine odaklanıyor. 2016'da İzmir, Adana, Ankara, Kayseri ve Antalya'nın hayallerini keşfe çıkan VitrA ile Kentin Hayalleri 2017'de de Konya ile başladığı yolculuğuna Bursa, Mersin ve Denizli ile devam edecek.

VitrA ile Kentin Hayalleri 2017

VitrA ile Kentin Hayalleri, kent ve mimarlık arakesitinde ilerleyen bir tartışma dizisi. Kentlerin ihtiyaçları, beklentileri ama özellikle hayallerine odaklanan program, 2016 yılında İzmir, Adana, Ankara, Kayseri ve Antalya’ya konuk oldu. Vitra’nın kentlere yaptığı bu çıkarma, 2017’de Konya, Bursa, Denizli ve Mersin ile devam ediyor.

Hayalleri büyük küçük demeden, hayalperest olmayı bir olumsuzluk cümlesi olmaktan çıkararak kurgulanan program yapıcı, dinamik, zihin açıcı tartışmaları hedefliyor. Hırslı organizmalar biçiminde büyüyen kentlerin ortaklaşan, mutat, kronik konularını göz ardı etmeden, kentlere özgülükleri keşfe çıkıyor. Bunu yapabilmek için anlam üretmenin farklı araçlarını kullanıyor. 2016 yılında mimar ve mimarlık fotoğrafçısı Cemal Emden’in kent panoramaları içeriği beslerken, 2017’de fotoğrafçı Aydın Büyüktaş‘ın Osmanlı minyatürlerinin kurgusal zenginliğini dijital çağa tahvil eden kente kuşbakışı fotoğrafları zenginleştiriyor. Tartışmaların zihin açıcı iksiri olarak kurguladığımız fotoğraflar ve kısa kent filmleri, kentlerin hayallerine yatay ve dikey okuma katkıları sunuyor. Kitapta yer alacak kent panoramalarının yanı sıra kent filmleri, her kentin hayal temasına odaklanmanın yanında, 2017 yılında bu kentlerin tema dışında bize gösterdiklerini de içeriyor.

Kentin Hayalleri programı, kenti kentlilerle tartışıyor: Kentte mimarlık pratiğini sürdüren ve/ya kent üzerine yaratıcı düşünen mimarların yanı sıra odak tartışma etrafında mimarlık dışı isimler de bu tartışmaya katılıyor. Yekta Kopan’ın yetkin moderatörlüğünde yürüyen dinamik tartışmalara, izleyici-katılımcılar her türlü ara yüzü kullanarak #kentinhayalleri etiketi altında sosyal medyadan soru ve yorumlarıyla da dahil oluyor.

Müge Cengizkan’ın koordinatörlüğünde gerçekleşen program, Aydın Büyüktaş‘ın fotoğrafları ile kentlerdeki tartışmaları içeren kitabın İstanbul’da yapılacak lansmanıyla sonuçlanacak.Düzenleyen: VitrA
Program Koordinatörü: N. Müge Cengizkan
Proje Geliştirme ve Yürütücü: Selin Uysal, VitrA
Moderatör: Yekta Kopan
Fotoğraflar: Aydın Büyüktaş
Grafik Tasarım: Emre Çıkınoğlu, Spot Tasarım
Video: Cahit Binici ve Onur Koçak, İkinci Parti Prodüksiyon
Organizasyon: Fabric House
Yönetmenler: Evren Topaloğlu, Eran Hakim