Halka Mesaj
Halka Mesaj
Halka Mesaj
Halka Mesaj
Halka Mesaj
Halka Mesaj
Halka Mesaj
Halka Mesaj
Halka Mesaj
Halka Mesaj
Halka Mesaj
Halka Mesaj
Halka Mesaj
Halka Mesaj

Halka Mesaj

KONUK YAZAR   2.09.2015

Duman, çok eskiden kullanılan, uzaklara mesaj iletmek için şekillendirilen bir yöntem. Sonrasında yazı, posta, telefon derken zamanla işler oldukça değişti. Şu an teknolojiden elimizi, gözümüzü ayıramıyoruz ve gökyüzüne bakmayı unutuyoruz. Arada bakarsak da bulutlarda şekil bulmak bizi eğlendiriyor.

2017’de, Kopenhag’da birileri dumanla gökyüzünden mesaj veriyor olacak. Belirli aralıklarla birbirini tekrar eden mesaj; aslında bir hatırlatıcı.

BIG, dünyadaki en temiz ve aynı zamanda Kopenhag’ın en büyük ve yüksek binası olacak olan, atıkları enerjiye dönüştüren yeni santral Amager Bakke'yi ve onu göklere çıkaran bacasını tasarladı. Halka üfleyen baca, sadece zekice tasarlanmış bir obje, bir gökyüzü şovu değil. Bacada belirli miktarda biriken karbondioksitin halka şeklinde gökyüzüne açılması, normalde görmediğimiz, kokusunu duymadığımız ve bu yüzden de farkına varıp kendimizi suçlu hissetmediğimiz karbondioksit emisyonunu sayılabilir yapıyor: Beş halka bir ton karbondioksit demek.

Amager Bakke, olabildiğince yeşil, dünyanın en yeşil santrali de olsa, gerçeklerin farkında ve bunu da saklamıyor. Sonuçta çevreye bunu yapan tek o değil, halk bunun bir parçası ve bunu da anlayabileceği bir dilde ona geri gösteriyor. 

Santral, Kopenhag’daki konutların %97’sine ısınma sağlarken, 4.000 kişinin de elektrik ihtiyacını karşılayacak. İnsan yapımı bu ekosistem, yüzeyindeki filtrelerle günışığını değerlendiriyor, yağmur suyunu stokluyor ve şehrin atıklarını enerjiye dönüştürüyor. Limanın yanında ve şehrin merkezinde yer alan Amager Bakke'nin konumunu değerlendirmek isteyen BIG, halk için faydalı ve çekici bir projeye başladı. Bu çöp dağının yüksekliğinden faydalanıp, topografyası uygun olmadığı için kayak yapılamayan Danimarka'da, şehrin merkezinde bir kayak pisti tasarlıyor.

BIG, bunu Kickstarter projesi olarak gerçekleştirmeyi tercih etmiş. Buradan gelen fonlar bacanın prototipinin yapımına yardımcı oluyor. Hazırladıkları video konseptlerini açıklıyor, çalışma sistemini, yapılan deneyleri ve uygulanabilirliği gösteriyor, akıllara takılan soruları cevaplıyor. Kitleleri bilgilendirip, katılımcıları da projenin ve bu ilk halka üfleyen bacanın tarihinin bir parçası haline getiriyor.

Bjarke Ingels, mimarinin dünyayı değiştirebilecek gücü olduğunu ve ilk başta çılgınca olan bir fikrin uygulandığında artık dünyanın gerçeği olduğunu ve birkaç yıl içerisinde Danimarka'lıların bu santralin tepesinden aşağıya kayak yaparak ineceklerini söylüyor.

Projenin Kickstarter sayfasına buradan erişebilirsiniz.

Konuk Yazar: Meriç Kara

#BIG #inovasyon #Meriç Kara #karbon #emisyon


Sayfanın Başına Dön