15. VENEDİK MİMARLIK BİENALİ
15. VENEDİK MİMARLIK BİENALİ

15. VENEDİK MİMARLIK BİENALİ

MİMARİ   1.06.2016

Dünyanın önde gelen mimarlık etkinliklerinden Venedik Bienali 15. Uluslararası Mimarlık Sergisi, 28 Mayıs günü kapılarını açtı. Şilili mimar Alejandro Aravena’nın küratörlüğünü üstlendiği ve 27 Kasım tarihine kadar gezilebilecek bienalin ana mekanlarından Arsenale’de yer alan Türkiye Pavyonu ise İstanbul Kültür Sanat Vakfı koordinatörlüğünde, Schüco Türkiye ve VitrA eş sponsorluğunda gerçekleşiyor.

 

15. Venedik Mimarlık Bienali'nde, yapılı çevre kalitesi ve bunun sonucu olarak insanların yaşam kalitesinin iyileştirilmesi üzerine mimarlığın fark yaratabileceği başarı hikayelerini görebileceğimizi ifade eden küratör Aravena, bu sergi ile günümüzde öne çıkan bu durumdan kaçmak yerine çözüm üretmeyi amaçladıklarını belirtiyor.

 

Bu yıl Türkiye Pavyonu’nda ise Feride Çiçekoğlu, Mehmet Kütükçüoğlu ve Ertuğ Uçar küratörlüğünde; Hüner Aldemir, Caner Bilgin, Hande Ciğerli, Gökçen Erkılıç, Nazlı Tümerdem ve Yiğit Yalgın’dan oluşan proje ekibinin Cemal Emden ve Namık Eral iş birliğiyle şekillendireceği Darzanà başlıklı proje yer alıyor.

 

Venedik Bienali 15. Uluslararası Mimarlık Sergisi genel olarak baktığımızda, Alejandro Aravena küratörlüğünde gerçekleşecek Reporting From the Front başlıklı ana serginin yanı sıra Arsenale ve Giardini ile kentin farklı noktalarına yayılan 62 ülkenin pavyonlarını görmek mümkün. Filipinler, Kazakistan, Nijerya ve Yemen ise Venedik Bienali Uluslararası Mimarlık Sergisi’ne bu yıl ilk kez katılacak ülkelerden…

 

Mart ayında kaybettiğimiz Zaha Hadid için de bu yıl özel bir sergi olacağını belirtelim. Serginin, başarılı mimarın 40 yıllık kariyerine ithafen kapsamlı bir retrospektif niteliğinde..Sayfanın Başına Dön