18. ULUSLARARASI VENEDİK BİENALİ MİMARLIK SERGİSİ TÜRKİYE PAVYONU’NUN KÜRASYONUNU SO? ÜSTLENİYOR
18. ULUSLARARASI VENEDİK BİENALİ MİMARLIK SERGİSİ TÜRKİYE PAVYONU’NUN KÜRASYONUNU SO? ÜSTLENİYOR

18. ULUSLARARASI VENEDİK BİENALİ MİMARLIK SERGİSİ TÜRKİYE PAVYONU’NUN KÜRASYONUNU SO? ÜSTLENİYOR

MİMARİ   21.11.2022

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın koordinasyonunu üstlendiği, 20 Mayıs – 26 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek Venedik Bienali Uluslararası Mimarlık Sergisi Türkiye Pavyonu’nda yer alacak proje belirlendi.

İki aşamalı açık çağrıda, seçici kurul tarafından küratörlüğünü Sevince Bayrak ve Oral Göktaş’ın üstlendiği Hayalet Hikayeleri: Mimarlığın Çuval Teorisi adlı proje seçildi.

Venedik Bienali 18. Uluslararası Mimarlık Sergisi Türkiye Pavyonu’nda yer alacak projelerin belirlenmesi amacıyla yapılan iki aşamalı açık çağrıda, 24 başvuru arasından küratörlüğünü Sevince Bayrak ve Oral Göktaş’ın üstlendiği Hayalet Hikayeleri: Mimarlığın Çuval Teorisi adlı projesi belirlendi.

Aslı Çiçek, Prof. Dr. Ayşen Savaş, Beyran Turan, Han Tümertekin ve Ertuğ Uçar’ın bulunduğu Seçici Kurul; Türkiye’de ve globalde önemli bir soruna odaklanması, zengin bir içerik ve araştırma yöntemi önermesi ve yapıdan kente kadar farklı ölçeklerde ilgi alanı geliştirmesi gibi nedenlerden dolayı Hayalet Hikayeleri: Mimarlığın Çuval Teorisi projesini seçtiklerini belirtti.

Hayalet Hikayeleri: Mimarlığın Çuval Teorisi projesi, yapılarla ilgili kanıksanmış imgeleri ve yaklaşımları sorgulamayı ve geleceğe dair umut verecek önerileri ortaya çıkarmayı hedefliyor. Ursula K. Le Guin’in Çuval Teorisi’nden esinlenen proje, son yirmi yılda mimarlık dünyasının geçirdiği değişimden de güç alarak sergi içeriği, kaideler üzerinde duran kahraman yapılar yerine, kullanılmayan yapıların hayalet hikayelerini dinlemeyi öneriyor. Türkiye’nin hemen her şehrinde bulunan kullanılmayan yapılardan oluşan güncel bir arşivin kolektif olarak belgelenmesi ve ‘’geleceğin laboratuvarı’’ olarak değerlendirilebilecek bu yapıları yıkmak ya da atıl halde bırakmak yerine nasıl dönüştürülebileceğine dair araştırmalar, projenin ana başlığını oluşturuyor.

Küratörlüğünü Sevince Bayrak ve Oral Göktaş’ın üstlendiği Hayalet Hikayeleri: Mimarlığın Çuval Teorisi adlı proje 20 Mayıs – 26 Kasım 2023 tarihleri arasında ziyarete açılacak Venedik Mimarlık Bienali Türkiye Pavyonu’nda sergilenecek.

Venedik Mimarlık Bienali Türkiye Pavyonu’ndaki sergi İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın koordinasyonunda, TC Kültür ve Turizm Bakanlığı katkılarıyla ve TC Dışişleri Bakanlığı himayesinde, VitrA ve Schüco Türkiye eş sponsorluğunda gerçekleştiriliyor.

#18. Uluslararası Venedik Mimarlık Bienali #Venedik Bienali #Türkiye Pavyonu #SO? mimarlık #Sevince Bayrak #Oral Göktaş #Hayalet Hikayeleri: Mimarlığın Çuval Teorisi #mimari #tasarım #VitrA #İstanbul Kültür Sanat Vakfı #Schüco Türkiye


Sayfanın Başına Dön