2018 PRITZKER ÖDÜLÜ
2018 PRITZKER ÖDÜLÜ
2018 PRITZKER ÖDÜLÜ
2018 PRITZKER ÖDÜLÜ
2018 PRITZKER ÖDÜLÜ
2018 PRITZKER ÖDÜLÜ

2018 PRITZKER ÖDÜLÜ

MİMARİ   19.03.2018

Hindistan kültürü ve tarihini harmanlayarak yerel malzemeleri yine geleneksel teknikler ile yorumlayan ancak bunu yaparken modernizme de dokunan Balkrishna Doshi, Pritzker Ödülü'nü kazanan ilk Hint mimar oldu.

 

Mimarinin yalnızca yapıyı doğru bir şekilde inşa etmek olmadığını; coğrafya ve iklim özelliklerinin de göz önünde bulundurulması gerektiğine vurgu yapan Doshi'nin ödülü kazanmasının ardından açıklama yapan jüri, Hint mimarın, herhangi bir trendin takipçisi olmayan ciddi bir mimari dile sahip olduğunu dile getirdi.

 

Doshi, 1927 yılında Hindistan'ın Pune kentinde dünyaya geldi. Le Corbusier ve Louis Khan ile birlikte çalışma fırsatı buldu, Aga Khan Ödülü ve Ordre des Arts des Lettres gibi ödüllerin sahibi oldu. Hint mimarın en bilinen yapısı Ahmedabad'da tasarladığı ve sanat galerisi olarak işlev gören Amdavad ni Gufa'dır. Mağaraya benzer bir yer altı yapısı olan Amdavad ni Gufa, yer üstünde birbirine eklemlenen birkaç kubbe olarak görünür. Hindistan'ın yerel mimari dilini global bir bakış açısıyla bütünleştiren Doshi, 2007 yılında da Pritzker Ödülü jüri görevini üstlendi.

 

Hindistan'ın kalabalık popülasyonuna yönelik yaptığı 80.000 kişi kapasiteli ve düşük bütçeli konut tasarımlarıyla tanınan Doshi, ödülünü Mayıs ayında Toronto'da alacak.

 

 

#2018 Pritzker Ödülü #Balkrishna Doshi #Hindistan #Amdavad ni Gufa #Pritzker Ödülü


Sayfanın Başına Dön