5 KULÜBE
5 KULÜBE
5 KULÜBE
5 KULÜBE
5 KULÜBE
5 KULÜBE
5 KULÜBE
5 KULÜBE
5 KULÜBE
5 KULÜBE

5 KULÜBE

MİMARİ   17.12.2019

Rüzgar sert, bazen eksi derecelerde soğuk. Ama mimari en aşırı hava şartlarına karşı çözümsüz değil. Barınak, kuş yuvası, kabin ya da kulübe... İç ısıtan ve uzaklara, çok uzaklara gitmeyi öğütleyen 5 kulübe örneğini derledik.

Yüksek Kulübe
Espen Surnevik tarafından Norveç’in İsveç sınırına yakın bir bölgesi olan Finnskogen’de tasarlanan bu ikiz kulübe, yerden 40 metre yükseklikte tasarlandı. Her biri siyah oksitlenmiş çinko ve çelikle kaplanan yapıların merdivenleri de farklı manzaraları seyir etmek isteyenler için ana gövdeden ayrık bir biçimde konumlanıyor.

Kuzey Işıkları
Norveç Yürüyüş Derneği (DNT) iş birliğinde SPINN Arkitekter tarafından tasarlanan ve altıgen ahşap parçalardan oluşan cephesiyle bir yapbozu andıran yapı, Kuzey Işıkları’nı izlemek isteyen yürüyüşçüler için bir dinlenme ve ısınma mekanı olarak inşa edildi. 77 adet ve her biri birbirinden farklı ölçülere sahip dış cephe modülleri, üç boyutlu yazıcı yardımıyla oluşturuldu. Eşsiz Aurora ışıkları altına yerleştirilen bu kabin, gönüllü çalışanlarla 1500 saatte tamamlandı.

Ahşap Kütüphane
Bir konaklama alanından çok kütüphane fonksiyonuyla Studio Padron tarafından New York’ta tasarlanan bu yapı, Norveç kulübelerinden farksız bir minimal titizlikte. Yıllarca süren kuruma süreçlerinin ardından yapının ana strüktürünü oluşturan ahşap malzeme, iç mekanda oluşturduğu boşluklarla kitaplar için raf olarak işlev kazanıyor. Ziyaretçilerin aynı zamanda uyuyabileceği bir alan da sunan kulübe, monolitik cephesi ve ahşap malzemeden iç mimarisiyle soğuk havaları verimli geçirecek sıcak bir ortam yaratmayı hedefliyor.  

Mobil Kabin
İki katlı bir yaşam alanını hareketli bir kulübeye çeviren tasarım, zorlu hava koşullarına dayanan yapısı ve uygun maliyetiyle alternatif bir yapı örneği sunuyor. Kübik formuyla geometrik bir algı yaratan ve altı kişiye kadar konaklama imkanı sağlayan karavana benzeyen bu yapı, araçla çekilerek her türlü alanda kamp yapmayı bir üst boyuta taşıyor.

Alpine
OFIS’in düzenlediği bir workshop sırasında Harvard Üniversitesi’nde öğrenci olan bir tasarımcı tarafından tasarlanan Alpine, adından da anlaşılacağı gibi Apline mimarisine hizmet eder nitelikte. Tasarımcı yapının formunu ve malzemelerini düşünürken, Alplerde şehir kurma hayaline dayanan bir ütopyayı temsil eden Alpine mimarisinden ilham alıyor. Skuta Dağı’nın ekstrem çevre şartlarına karşı duran ve Slovenya ordusu tarafından kayalığın tepesine yerleştirilen kulübe, tırmanışçılar için de bir sığınak görevi görüyor.

#mimari #kulübe #Espen Surnevik #SPINN Arkitekter #Studio Padron #ofis #Alpine


Sayfanın Başına Dön