ADAY KÜLTÜR VARLIĞI SAYISI 83 OLDU!
ADAY KÜLTÜR VARLIĞI SAYISI 83 OLDU!
ADAY KÜLTÜR VARLIĞI SAYISI 83 OLDU!
ADAY KÜLTÜR VARLIĞI SAYISI 83 OLDU!
ADAY KÜLTÜR VARLIĞI SAYISI 83 OLDU!
ADAY KÜLTÜR VARLIĞI SAYISI 83 OLDU!
ADAY KÜLTÜR VARLIĞI SAYISI 83 OLDU!
ADAY KÜLTÜR VARLIĞI SAYISI 83 OLDU!
ADAY KÜLTÜR VARLIĞI SAYISI 83 OLDU!
ADAY KÜLTÜR VARLIĞI SAYISI 83 OLDU!

ADAY KÜLTÜR VARLIĞI SAYISI 83 OLDU!

MİMARİ   18.04.2020

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre UNESCO Dünya Mirası Listesi'nin ilk adımı olan geçici listeye Türkiye'den 5 kültür varlığı daha eklendi.

Beypazarı Tarihi Kenti (Ankara), Karatepe Arslantaş Arkeolojik Alanı (Osmaniye), Koramaz Vadisi (Kayseri), Zerzevan Kalesi ve Mithraeum (Diyarbakır) ile İzmir Tarihi Liman Kenti, Türkiye'nin listedeki yeni kültür varlıkları oldu. Böylece Türkiye'nin Dünya Miras Listesi'ne aday kültür varlığı sayısı 83'e yükseldi. 

Beypazarı Tarihi Kenti 

Tarihi ticaret merkezini çevreleyen ve daha çok 19. yüzyıl ve 20. yüzyılın başlarında inşa edilen geleneksel evlerin yer aldığı mahallelerden oluşan Beypazarı ilçesi, İnözü Vadisi'yle ekolojik, çarşısıyla ekonomik, mimarisiyle teknolojik ve geleneksel kıyafetleriyle de sosyo-kültürel dönemsel koşulları ortaya koyuyor.

Osmanlı şehirciliğinin korunmuş bir örneği olan tarihi kent; Selçuklu ve Osmanlı dini mimarisinin bozulmamış ürünlerini, iç ve dış mekansal düzenlerini, malzeme özelliklerini, yapısal unsurlarını, iç tasarım öğelerini ve doğaya uygun sokak dokularıyla geleneksel Türk Evi'nin paha biçilmez örneklerini koruduğu için 'Beypazarı Tarihi Kenti' olarak Dünya Miras Geçici Listesi'nde yer alıyor.

İzmir Tarihi Liman Kenti

Osmanlı coğrafyasında bir liman kenti olarak gelişen ve Helenistik Dönem'den itibaren kesintisiz yerleşim merkezi olan İzmir Tarihi Liman Kenti, farklı kültürel ve dini yapıları, hanları, arastaları, pasajları, otellerle donanan ticari merkezi ve farklı kültürlere ait mimari mirasın etkileşim içinde üretildiği süreçleriyle listeye dahil edildi.

Karatepe Aslantaş Arkeolojik Alanı
Karatepe Aslantaş Arkeolojik Alanı, Anadolu coğrafyasında Geç Hitit Dönemi'nde kurulan kent devletlerinden biri olan Adanava'nın bir uç kalesi olarak görkemli suru ve sur kapılarıyla dönemin savunma mimarlığının karakteristik bir örneği olarak günümüze ulaşıyor. Arkeolojik alan Geç Hitit kale planlamasının yanı sıra anıtsal ve sanatsal değeri olan kapı girişleriyle de döneminin yüksek mimarlık ve sanat anlayışını sergileyen özgün bir örnek.

Arkeolojik alanlarda yerinde koruma ve alan yönetiminin ilk örneklerinden birinin sergilenmesi açısından da öne çıkan alan bu niteliklerinden dolayı 'Karatepe Aslantaş Arkeolojik Alanı' olarak Dünya Miras Geçici Listesi'ne kabul edildi. 

Karatepe Aslantaş Arkeolojik Alanı ayrıca Türkiye'nin ilk açık hava müzesine ev sahipliği yapıyor. Mimar Franco Minissi ve Turgut Cansever iş birliğinde tasarlanan Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi, 1961 yılında tamamlandı. 

Modern Türk Mimarlığı'nın önemli isimlerinden Cansever'in 1970'lerde Bodrum'da tasarıladığı Ertegün Evi'ni buradan inceleyebilirsiniz.

Koromaz Vadisi

Kayseri'deki Koramaz Vadisi'nde binlerce yıldır yaşayan insanların kayalara oyarak mezar, mesken, depo ve ibadethane olarak kullandıkları mekanlar günümüzde halen daha kullanılıyor. Birçok medeniyetin izine rastlamanın mümkün olduğu bölgede, Hristiyanlık'ın serbest kalmasıyla beraber geç Roma veya Erken Bizans'ta bu mağaralar kilise olarak yeniden şekillendirilmiş. Selçuklu ve Osmanlı hakimiyetiyle birlikte kiliselerin bir kısmının yine dini yapı olarak kullanılmaya devam edilmesi, vadiyi değerli kılan faktörlerden.

Zerzevan Kalesi ve Mithraeum

Askeri yerleşimi, yer altı ve yer üstü yapılarıyla dünyanın en iyi korunmuş Roma garnizonlarından olan Zerzevan Kalesi, insanlığın kültürel gelişimini oluşturan farklı kültürel ve inanç evrelerine ait izleri bir arada taşıyor. Buradaki Pagan ve Hristiyan Roma'ya ait mimari yapılar, dönemin bütün özelliklerini ve teknolojik gelişmelerini yansıtıyor. Ayrıca, günümüze kadar Roma'nın doğu sınırında bulunan tek Mithras Tapınağı da burada yer alıyor. Zerzevan Kalesi ve Mithraeum, bu özellikleriyle geçici listede artık dünya mirası olmayı bekliyor.

Kaynak | Kültür ve Turizm Bakanlığı

#UNESCO #UNESCO Dünya Mirası Listesi #UNESCO Dünya Mirası Geçici Liste #Beypazarı Tarihi Kenti #İzmir Tarihi Liman Kenti #Karatepe Aslantaş Arkeolojik Alanı #Koromaz Vadisi #Zerzevan Kalesi #Mithraeum


Sayfanın Başına Dön