ALLANDE
ALLANDE
ALLANDE
ALLANDE
ALLANDE
ALLANDE
ALLANDE
ALLANDE
ALLANDE
ALLANDE

ALLANDE

MİMARİ   4.07.2019

Kültür yapıları, fonksiyonları gereği diğer kamusal binalara oranla ön plana çıkan ve şehir sembolleri haline gelen yapılar. Bu strüktürler genellikle hacimli, geniş alana yayılan ve beyaz renklerin hakimiyetinde tasarlanıyor. Son zamanlarda 'beyaz küp' olarak bilinen bu algı değişmeye başladı.
 
Dominique Coulon & associés'in Fransa'nın Mons-en-Barœul kasabası için tasarladığı Allende Performans Sanatları Merkezi de Beyaz Küp ezberine yeni bir alternatif sunuyor. Beyaz tavanlara ek olarak, gri duvarlar ve yer yer mekana eklemlenen siyah lake parçalar mekanı alışılagelmiş sergi alanlarının dışına çıkarıyor. Binanın bütünsel kütlesi, dikey merdivenlerin üçgen hareketleriyle bölünerek çeşitli alanları oluşturuyor. Müzik stüdyoları, 500 koltuk kapasiteli ve modüler şekilde düzenlenebilen oditoryum ve sergi salonuna sahip yapı bölgenin simgesine dönmüş durumda. 
 
Brüt betonun kısmen ham halde kısmen parlatılarak kullanılmasıysa yapıya hareketli bir görünüm kazandırıyor. Binanın ön kısmını tamamen kaplayan cam cepheyle birlikte bu beton kaplamalar yapıyı daha hafif gösteriyor ve kütlesini şeffaflaştırıyor.

#Dominique Coulon& Associes #Allende Performans Sanatları Merkezi #kültür #kültür yapıları


Sayfanın Başına Dön