ALPASLAN ATAMAN'A VEDA
ALPASLAN ATAMAN'A VEDA

ALPASLAN ATAMAN'A VEDA

MİMARİ   19.03.2020

İngiltere ve ABD'de çok sayıda mimari ve kentsel proje / uygulama çalışmalarını yöneten, Sedad Hakkı Eldem'in çeşitli proje ve yayın çalışmalarına katılan Alpaslan Ataman aramızdan ayrıldı.

Alpaslan Ataman Hakkında
Alpaslan Ataman 1944 yılında doğdu. 1966 yılında İstanbul Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nden mezun oldu. İngiltere ve ABD'de çok sayıda mimari ve kentsel proje / uygulama çalışmalarını yönetti, katkıda bulundu. 1980 - 1983 yılları arasında Sedad Hakkı Eldem'in çeşitli proje ve yayın (Türk Evi - Osmanlı Dönemi ve Boğaziçi Yalıları) çalışmalarına katıldı. Ataman'ın önemli yayınlarından birisiyse, 2001 yılında yayınlanan Osmanlı külliyelerinde kamusal mekan mantığını anlattığı 'Bir Göz Yapıdan Külliyeye' kitabı.Kitap Hakkında
"Osmanlı külliyatı, yalnızca bir cami ve kubbe mimarisi değildir. Bu muazzam tipolojik sanayi, temeli yalnızca Osmanlı mimarisinde kullanılan ve 'göz' dediğimiz yapı birimine dayanan kentsel bir mimari sistemdir de. Alpaslan Ataman 400 yıllık bir geleneğin 'yabancı' olmaktan çıkıp 'bizden biri' olmasına önemli bir katkıda bulunuyor. Anlaşılır olan her şey gibi 'yaklaşıyor'. Sadece 'yabancılara' değil 'bize' de..."

#Alpaslan Ataman #Bir Göz Yapıdan Külliyeye


Sayfanın Başına Dön