ARKEOLOG EVİ
ARKEOLOG EVİ
ARKEOLOG EVİ
ARKEOLOG EVİ
ARKEOLOG EVİ
ARKEOLOG EVİ
ARKEOLOG EVİ
ARKEOLOG EVİ
ARKEOLOG EVİ
ARKEOLOG EVİ

ARKEOLOG EVİ

MİMARİ   29.07.2019

Kişiselleşen bir alan yaratmak ve mekanı insanlarla bütünleştirmek. Konut mimarisindeki temel esaslardan biri de evde yaşayacak olan kişilerin karakteristik özellikleri. Arkeolog Evi de kişisel tutkuların forma dönüşmüş halini yansıtıyor.

Luca Compri Architetti tasarımı bu evin ilham kaynağı tarih ve arkeoloji. Mimarlar, müşterilerinin mesleğini ve ilgi alanlarını yapının malzeme seçiminden formuna kadar adapte ediyor. Eski bir malzeme olan sarı tuğla ve taş, çağdaş bir formda yeniden şekilleniyor. Evin dikdörtgen kübik formunu giriş kapısında bulunan klasik bir kolon taşıyor. Cephede olduğu kadar köşe taşları ve üst pervazlar da büyük taş kesitler ve tuğlalar kullanılıyor.

İç mekanda, betonları tuğlayla değiştiren ofis, taşları da mermer ve traverten bloklarla kurguluyor. İki katlı yapının giriş katında mutfak, oturma ve yemek odası gibi sosyal alanlar bulunurken, ikinci kat yatak odaları ve ofis gibi daha özel alanlara ayrılıyor. Arkeolog Evi'nin tüm pencereleri peyzajı her açıdan görebilecek şekilde konumlanıyor ve bu yeni tasarımda enerji kullanımı minimum seviyelere taşınıyor.

#LCA Architetti #Luca Compri Architetti #mimari tasarım #konut projesi #arkeoloji


Sayfanın Başına Dön