ARMONA KURUÇEŞME
ARMONA KURUÇEŞME
ARMONA KURUÇEŞME
ARMONA KURUÇEŞME

ARMONA KURUÇEŞME

MİMARİ   21.02.2020

Boğaziçi sahil şeridi üzerinde, Kuruçeşme semtindeki tarihi koruya bitişik parselde konumlanan Armona Kuruçeşme, Norm Mimarlık tarafından 2009 yılında tasarlandı. Yapı, 1950'lerin sonundan itibaren Devlet Malzeme Ofisi'nin İstanbul Şubesi Müdürlüğü'ne ait ayrık düzendeki 2 katlı 2 adet yığma yapının Armona Denizcilik A.Ş.'nin yönetim merkezi olarak yeniden inşa edilmesiyle elde edildi.

D.M.O.'nun lojmanları olarak uzun yıllar hizmet veren 2 binanın bağımsız konut birimleri olarak çalışan ve oldukça bölüntülü iç mekan kurgusu, rekonstrüksiyon sonrasında değiştirilerek güncel ofis mekanları için gereken açık plan şemasına dönüştürüldü.

Şeffaflık, doluluk ve kütlesellik üçgeninde gezinen tasarımıyla, son yıllarda Boğaziçi'nde görülen en çağdaş rekonstrüksiyon örneklerinden biri olan Armona Kuruçeşme, 2017 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı açıklamaya göre Boğaziçi Kanunu'na aykırı olması nedeniyle ekipler tarafından yıkıldı. Alanın ne tür bir projeyle değerlendirileceğiyse hala merak konusu...

#Norm Mimarlık #Armona Kuruçeşme #İstanbul #Kuruçeşme #mimari tasarım #rekonstrüksiyon


Sayfanın Başına Dön