BAMBU KAPI
BAMBU KAPI
BAMBU KAPI
BAMBU KAPI
BAMBU KAPI
BAMBU KAPI
BAMBU KAPI
BAMBU KAPI

BAMBU KAPI

MİMARİ   12.06.2019

Bambu ağaçları arasında bir orman yürüyüşü ve bu doğa harikasına davet eden bir giriş kapısı. West-Line Studio, Zhuhai Ulusal Parkı'nda bitki örtüsünü çevre tasarımının bir parçasına dönüştürüyor. Çin'in Guizhou bölgesinde bulunan bu park, yerel turistlerin sıkça ziyaret ettiği alanlardan biri. Bu sebeple yürüyüş parkurunun en büyük amacı; doğal dokuyu bozmamaları için turistleri tek bir rotada tutmak ve ormanın derinliklerinde kaybolmalarını engellemek. Tasarımın iki birimine de ilhamını verense topoğrafyanın bambu dokusu. 

Yerel teknolojilerin ve sürdürülebilir doğal malzemelerin bir araya geldiği tasarım, bir giriş pavyonu. Küçük bir çay odasıyla ziyaretçileri ormanın derinliklerine uzanan yürüyüş yoluna davet ediyor. 106.000 metrekarelik bu arazide yer alan bambu ağaçları, 5.5 metre uzunluktaki giriş pavyonunun cephesini oluşturuyor.

Geri dönüştürülmüş mobilyalardan elde edilen metal bağlantı noktaları, paslanmaz metal korkuluklarla uyumlu şekilde tasarıma dahil ediliyor. Giriş pavyonunun renkleri, ulusal parkın sisli havasında ziyaretçilerin dikkatini çekmek üzere yönlendirme yapıyor. 

#Zhuhai Ulusal Parkı #West-Line Studio #mimari tasarım #sürdürülebilir tasarım #bambu


Sayfanın Başına Dön