BİENALDEKİ RUSYA PAVYONU AÇILIYOR; "OPEN"
BİENALDEKİ RUSYA PAVYONU AÇILIYOR; "OPEN"
BİENALDEKİ RUSYA PAVYONU AÇILIYOR; "OPEN"
BİENALDEKİ RUSYA PAVYONU AÇILIYOR; "OPEN"
BİENALDEKİ RUSYA PAVYONU AÇILIYOR; "OPEN"
BİENALDEKİ RUSYA PAVYONU AÇILIYOR; "OPEN"

BİENALDEKİ RUSYA PAVYONU AÇILIYOR; "OPEN"

MİMARİ   18.07.2020

Mimarlık ve tasarım camiasının takip ettiği gibi, Venedik Bienali 17. Uluslararası Mimarlık Sergisi pandeminin etkisi altında bu yıl planlanan tarihlerde gerçekleşmedi ve etkinliğin 22 Mayıs-21 Kasım 2021 tarihleri arasında düzenleneceği açıklandı. Bu açıklama ile birlikte, bienalde yer alan  Rusya Federasyonu Pavyonu, sergide yer alacak içeriklerinin tümünü, “Open!”  başlığı altında, dijital platforma dönüştürdüğünü ve çevrimiçi olarak yayınlayacağını duyurdu.

Rusya Federasyonu Pavyonu’nda yer alacak projeye dair süreç, disiplinler arası çalışmalar yürüten bir grup ekibin, pavyonun işlevi ve değerleri hakkında bir diyaloğa davet edilmesiyle başlamıştı. Ardından pavyonun içindeki mimari dönüşümün yürütüleceği geçici, açık bir ofis kurulması planlanmıştı. Ancak pandemi etkisiyle bienalin programında meydana gelen değişiklikle birlikte, uluslararası komitenin önerisi ve pavyonun yürütücülüğünü üstlenen Teresa Iarocci Mavica ile küratörü Ippolito Pestellini Laparelli’nin desteğiyle, Rus Federasyonu Kültür Bakanlığı tarafından "Open!" temalı projenin dijital içeriğe dönüştürülmesine ve çevrim içi olarak sunulmasına karar verildi. Federasyonun bienale bu şekilde katılma yönündeki kararı, “kurumların kamusal olarak ne anlama geldiğini araştırma ve birlikte varolmanın olası biçimlerini deneme” işlevi görüyor.

Pavyonun yürütücülüğünü üstlenen Teresa Iarocci Mavica bu yaklaşımla ilgili görüşlerini şu şekilde aktarıyor; “Pandemi kültürel kurumların rolü hakkında sahip olduğumuz anlayışı yeniden gözden geçirmemizi ve büyük çaplı etkinliklerin çerçevesini radikal bir şekilde yeniden ele almamızı sağladı. Odağımız asıl önemli olana, yani sergiye katılmak üzere davet edilen yerel yaratıcı profesyonellere, onların pavyonda renovasyon ve programlama / içerik anlamında planladıkları işlere kaymalı”. Pavyonun bu yılki küratörü, OMA’nın ortağı ve 2050+ ‘ın kurucusu olan mimar ve kent planlamacı Ippolito Pestellini Laparelli ise, “içinde olduğumuz bu belirsizlik zamanlarında, Rus pavyonunun programını çevrimiçi hale getirme kararının, bu krizin getirdiği sınırlamaları farklı bir 'alan' ve farklı formatlarla deneme yapmakla ve kültürün rolünü, işlevlerini sorgulama fırsatına dönüştürmekle ilgili olduğunu”söylüyor. 

Bu süreç kapsamında, pavyonun Giardini’de yer alan ve KASA architects (Kovaleva and Sato Architects)tarafından tasarlanan fiziki renovasyonu planladığı gibi sürerken, pavyona katkı sağlayan ekiplerin projeleri dijital ortama uyarlanıyor. Çevrimiçi bu platform, birkaç ay boyunca yayınlanacak podcast’lerden, video röportajlarından, konferanslardan, filmlerden, bir video oyunu ve canlı müzik performansından oluşuyor.

#Venedik #Venedik Mimarlık Bienali #Venedik Bienali 17. Uluslararası Mimarlık Sergisi #bienal #Rusya Pavyonu #Rusya Federasyonu Pavyonu #dijital #çevrimiçi içerik #sergi #Ippolito Pestellini Laparelli #Teresa Iarocci Mavica #Giardini #Kasa Architects


Sayfanın Başına Dön