BUS EVİ
BUS EVİ
BUS EVİ
BUS EVİ
BUS EVİ
BUS EVİ
BUS EVİ
BUS EVİ
BUS EVİ
BUS EVİ
BUS EVİ
BUS EVİ
BUS EVİ
BUS EVİ
BUS EVİ
BUS EVİ
BUS EVİ
BUS EVİ
BUS EVİ
BUS EVİ

BUS EVİ

MİMARİ   17.11.2020

İspanya'nın başkenti Madrid’in yakınlarında, Sierra de Madrid dağlık bölgesindeki Bustarviejo kasabasındayız. Bu bölge, İspanya'nın başkentine yakın yaşamak isteyenler için, harika manzarası ve doğal zenginlikleri sayesinde son yıllarda oldukça popülerleşti. Arabayla 45 dakikada işinizden ve şehrin kaosundan çıkıp, doğanın ortasında kaliteli bir yaşama devam edebiliyorsunuz.

Buradaki arazi genellikle hep eğimli; özellikle yamaçlarda zaten belli bir rakımdaysanız… OOIIO Architecture tarafından tasarlanan ve 2019’da yapımına başlanan BUS Evi de, bu kot farkından ötürü caddedeki girişten daha yüksek olan arka bahçesiyle bir teras oluşturarak, bu yamaçlara uyum sağlıyor. 

BUS Evi bir şehir evi aslında. Kentli bir aile için başlangıçta kökenlere ve köydeki hayata dönüş amacıyla bir rekreasyon ve dinlenme yeri olarak planlanmış. ‘Başlangıçta’ kelimesinin altını çizmek lazım. Çünkü proje henüz tasarım aşamasındayken, dünya COVID-19 öncesi her şeyin tadını çıkarıyordu. Ev de pandemi patlak vermeden birkaç ay önce tamamlandı. Pandemiyle birlikte bu hafta sonu kaçamak evi, bir anda mutat mesken olarak aile için mükemmel bir seçenek haline geldi. COVID-19 salgınının sona ermesinden sonra gelecek sosyal, ekonomik, sağlık ve kentsel değişikliklerin derinliği şu anda  kestirmek zor. Fakat süreç gösterdi ki, şehirlere yakın kırsal alanlardaki evler halihazırda birçokları için çok çekici bir yaşam seçeneği.

Projeye imzasını atan OOIIO Architecture, yıllardır kırsal ortamlarda modern evler inşa ediyor. Böyle bir salgının geldiğini öngördüklerinden ötürü değil, her zaman bu çerçevede çalışmayı sevdikleri için bu tarz projelere yönelmiş ve zamanla portfolyolarını bu yönde geliştirmişler. BUS Evi de onlar için bir dönüm noktası olmuş.

Kaynak I Archdaily

#İspanya #Madrid #OOIIO Architecture #eğim #mutad mesken #COVID-19 #pandemi #BUS Evi #mimari tasarım #konut projesi


Sayfanın Başına Dön