BÜTÜNSEL ANTİK

MİMARİ   8.07.2019

Yapı disiplinin en zor konularından biri de restorasyon. Hele konu antik bir yapıysa, aslına uygun restorasyon yapmak hayati önem taşıyor. Mevcut strüktüre zarar vermemek, yapılan her bir yenilemede malzeme ve dönem farkını gösterebilmek ve restorasyon tamamlandığında da ortaya bütünsel bir yapının çıkmasıysa restorasyondaki temel adımlar. Peki ya tüm bu riskleri almadan, antik bir yapının bütünsel mimarisini görmek mümkün olsaydı? 

İşte tam da bu sebeple Maja Wronska, Expedia için bir proje geliştirdi. Wronska'nın projesi mimari bir öneri değil; birkaç gif. Tarihi yapıların tamamlanmış hallerini gösteren bu gifler antik yapılara dair hem merak uyandırır, hem de merak giderir cinsten. 

Antik yapıların zamanla ne derece hasar gördüğünü gözler önüne seren proje, ayrıca kalıntıların orijinal halleri bugüne dek korunmuş olsaydı, nasıl görünürlerdi sorusunu da cevaplıyor. Meksika'daki Güneş Piramidi, Roma'daki Largo Arjantin Tapınağı, Birleşik Krallık'taki Hadrian Duvarı gibi kalıntıları günümüze kadar gelmiş ama bütünü korunmamış yapılardan oluşan seri, medeniyetler mimarisine ilgi duyanların hayal gücünü harekete geçiriyor.

Kaynak | Designboom

#Maja Wronska #Expedia #GIF


Sayfanın Başına Dön