Cabanon
Cabanon
Cabanon
Cabanon
Cabanon
Cabanon
Cabanon
Cabanon
Cabanon
Cabanon
Cabanon
Cabanon
Cabanon
Cabanon
Cabanon
Cabanon
Cabanon
Cabanon
Cabanon
Cabanon
Cabanon
Cabanon

Cabanon

MİMARİ   26.08.2015

Dünya mimarlık tarihinin en değişken mimarının hayatı boyunca kendisi için tasarladığı tek yapı, 1952 yılında yapımını tamamladığı Cote d’Azur, Roquebrune-Cap-Martin’deki primitif tatil evi. Brutalizmin öncüsü, dikeyde yükselmeyi destekleyen, modern şehirciliğin radikal mimarı Le Corbusier'in primitif kabini, tüm mimari pratiklerinin dışında basit bir tasarım anlayışını yansıtıyor.

Le Corbusier’in Cap Martin’i keşfetme hikâyesi, birlikte çalıştığı mimar Elieen Gray’i 1930’da Fransız Rivierası’ndaki ziyareti ile başlıyor. Bölgeyi çok seven ve sık sık ziyaret etmeye başlayan Le Corbusier’in, bu ziyaretleri sırasında Gray’in izni olmadan villasına duvar resmi yapması literatüre bir skandal olarak girmiş. Bir süre sonra bu evde hoş karşılanmamaya başlayan Le Corbusier, 1949’da misafir olarak son ziyaretinde aldığı bir kararla burada bir kulübe tasarlamaya karar veriyor. 

Roquebrune-Cap-Martin’deki “Cabanon” Modulor’dan ilhamla tasarlandı. Dışarıdan primitif bir kulübe görünümünde olan kabinin iç mekân tasarımında Modulor’un temel prensipleri kullanıldı. Mümkün olduğunca az mobilya kullanılan iç mekanda öne çıkan malzeme ahşap. Dışarıya sadece birkaç pencere ile açıklık veren kabindeki yatak, kanepe ve masa gibi elemanlar basit masif ahşap kütlelerden oluşuyor. Bu kütlelerden birindeki Lounge Chair detayı ise gözden kaçmıyor.

#mimari #mimarevi #Le Corbusier #cabanon #Roquebrune-Cap-Martin


Sayfanın Başına Dön