DİNAMİK BAĞLAM
DİNAMİK BAĞLAM
DİNAMİK BAĞLAM
DİNAMİK BAĞLAM
DİNAMİK BAĞLAM
DİNAMİK BAĞLAM
DİNAMİK BAĞLAM
DİNAMİK BAĞLAM
DİNAMİK BAĞLAM
DİNAMİK BAĞLAM

DİNAMİK BAĞLAM

MİMARİ   26.09.2018

İstanbul Merter'de konumlanan Real Merter, TAGO Architects tarafından tasarlanan bir karma kullanım projesi. Bünyesinde; sokak seviyesinde gerçekleşen hızlı ticaret hayatı ile 3 bloktan oluşan konut yerleşimini sentezleyen yapı kompleksi, içinde bulunduğu bağlama sırtını dönmeyen mimari diliyle öne çıkıyor. 

 

"Yapı cephesine uygulanan gölgeleme elemanları, yeşil çatılar ve ticari cepheler ile kütlelerin arasında oluşturulmuş küçük meydanlar sayesinde iç içe geçmiş yapı kompleksleri, tasarımda başarılı bir planlama ile bağlanıyor"

 

Projede, arsanın üç tarafını saran ana caddelerin kot farkına rağmen, yaya akışını içeriye alan küçük meydanlar ve yarı açık dolaşım alanlarının düşeyde kurduğu bağlantılar sayesinde kesintiye uğramayan bir sirkülasyon kurgusu elde edilmiş; böylece kente entegre bir kompleks oluşturulmuş. Ticari alanların bulunduğu alt kotlardaki hareketli yaşamın üst katlardaki konutları beslemesinin yanı sıra konut alanları için tercih edilen mahremiyet ve sakinlik bir karma kullanım tasarım problemi olarak TAGO Architects tarafından incelikli şekilde ele alınmış. Söz konusu konut alanlarının ihtiyacı olan yeşil örtü ve sirkülasyon alanları ise ticari alanların çatı bölgesinde konumlandırılarak ticaret ve konut alanları birbirinden ayrılmış.

 

"Konut bloklarının cephelerinde, parapetlerde kullanılan GRC malzemenin sürekli form değiştirmesiyle cephede ışık - gölge oyunları ortaya çıkıyor, cephe tasarımı tekdüzelikten uzaklaşıyor. Parapet, yapının her katında farklı noktalarda kırılıyor; böylece cephe farklı renklerdeymiş gibi algılanıyor. Bu da, tasarımda dinamik bir etki yaratıyor" 

 

Proje | Real Merter

Lokasyon | Güngören, İstanbul

İşveren | Oliv Yapı

Mimari Tasarım | TAGO Architects

Tasarım Ekibi | Gökhan Aktan Altuğ, Müge Eker Eryayar, Mevlüt Duymaz, Burcu Adalı, Emre Kurbak, Demet Orcan, Serdar Kızıltaş, Mahmut İkbal Yıldırım, Hasan Burak Özdemir

Toplam İnşaat Alanı | 89.500 m²

#TAGO Architects #Gökhan Aktan Altuğ #İstanbul #Merter #Real Merter #mimari tasarım #karma kullanım projesi


Sayfanın Başına Dön