DOĞAYI HATIRLA
DOĞAYI HATIRLA

DOĞAYI HATIRLA

MİMARİ   2.06.2021

Hans Ulrich Obrist ve Kostas Stasinopoulos tarafından hazırlanan ‘Remember Nature’ yayımlandı.

‘Remember Nature’, sanatçı Gustav Metzger tarafından, iklim kirizi ve onu yıkıcı etkilerine değinmek üzere 4 Kasım 2015 tarihinde gerçekleştirilen projenin adı idi. Pek çok sanatçı, profesyonel ve öğrenciyi, bu meseleyi gündeme taşıyan ‘Day Of Action’ kapsamında harekete geçmeye çağıran Metzger’in bu çağrısı ‘Remember Nature’ başlığı altında yok olma, iklim değişikliği, çevre kirliliği gibi küresel sorunlar üzerine yeni bir iş idi. Metzger, ‘sanat, mimari ve tasarım dünyasının, nihai başarı şansı çok az olsa bile, türlerin sürmekte olan yok olma tehlikesine karşı bir tavır alması gerektiğini’ söylüyordu.

Hans Ulrich Obrist ve Kostas Stasinopoulos tarafından hazırlanan ‘Remember Nature’ kitabı geçtiğimiz haftalarda yayımlandı. Kitap, 140 çizim, düşünme deneyleri, tarifler, aktivist talimatları, kişisel isyan ve devrimler aracılığıyla, okurları ‘yeni bir dünya’ görüşüne yönlendiriyor.

Bu kitap Serpentine Gallery’nin 20 Nisan’da başlayan ‘Back to Earth’ projesinin bir parçası olarak Penguin’den yayınlandı. ‘Back to Earth’ altmıştan fazla sanatçı, mimar, şair, film yapımcısı, bilim insanı, düşünür ve tasarımcıyı, çeşitli organizasyonların ve ağların desteğiyle çevresel krize karşı kampanyalar, protokoller ve girişimler tasarlamaya davet eden bir proje. Projenin odağında yıllara yayılması ve disiplinlerarası bir yapıya sahip olması yer alıyor. Ve şu ana kadar dahil olan isimler arasında tasarım ve mimarlık alanından, David Adjaye, Etel Adnan, James Bridle, Revital Cohen & Tuur van Balen, Cooking Sections, Alexandra Daisy Ginsberg, Sissel Tolaas, Formafantasma ve Olafur Eliasson bulunuyor.

 

 

#HansUlrichObrist #KostasStasinopoulos #RememberNature #Day Of Action


Sayfanın Başına Dön