DUNE MÜZESİ
DUNE MÜZESİ
DUNE MÜZESİ
DUNE MÜZESİ
DUNE MÜZESİ
DUNE MÜZESİ
DUNE MÜZESİ
DUNE MÜZESİ
DUNE MÜZESİ
DUNE MÜZESİ
DUNE MÜZESİ
DUNE MÜZESİ

DUNE MÜZESİ

MİMARİ   15.07.2019

Çin'in Bohai sahilinde bulunan bu müze, yıllar boyunca rüzgar ve gelgitlerin oluşturduğu kumullar içinde yer alıyor. Kütlesel bir yapı kurgulamak yerine Open Architecture, doğal bir yapıyı oyuyor, yer yer tamamen toprağa gömülen kimi zaman da pencere açıklıklarıyla yukarıya doğru uzanan katmanlı bir strüktür kurgusu sunuyor.

Binlerce yılda doğal etkiler sonucu oluşan bu kumulları müzenin temel tasarım özelliği olarak sunmak, mimarların doğayı şekillendirmek değil, doğayla birlikte hareket etme isteklerini yansıtıyor. Hem yer altında hem de üstünde bulunan girinti ve çıkıntılar sayesinde hücreler halinde bölünen mekanlar, müzenin farklı sergi ve sunum tekniklerini aynı anda barındırmasını da sağlıyor. Toplamda sekiz ana sergi alanına sahip Dune Müzesi'ndeki tüm kapı, pencere, karşılama masası gibi tamamlayıcıların hepsi el yapımı. 

Çatıyı bölgesel olarak kaplayan kum, aynı zamanda doğal bir iklimlendirme olanağı da yaratıyor; düşük enerjili, sıfır emisyonlu doğal bir havalandırma ve ısıtma/soğutma sistemi müzenin yalnızca formunu değil, kendisini de tamamen organik bir kurguya sokuyor. 

#Open Architecture #Dune Müzesi #mimari tasarım #müze


Sayfanın Başına Dön