ENDÜSTRİYEL AKIŞ
ENDÜSTRİYEL AKIŞ
ENDÜSTRİYEL AKIŞ
ENDÜSTRİYEL AKIŞ
ENDÜSTRİYEL AKIŞ
ENDÜSTRİYEL AKIŞ
ENDÜSTRİYEL AKIŞ
ENDÜSTRİYEL AKIŞ
ENDÜSTRİYEL AKIŞ
ENDÜSTRİYEL AKIŞ
ENDÜSTRİYEL AKIŞ
ENDÜSTRİYEL AKIŞ
ENDÜSTRİYEL AKIŞ
ENDÜSTRİYEL AKIŞ
ENDÜSTRİYEL AKIŞ
ENDÜSTRİYEL AKIŞ

ENDÜSTRİYEL AKIŞ

MİMARİ   13.11.2017

İzmir'in kuzeyindeki Bademli Köyü'nde, 250.000 metrekarelik bir zeytinlik olan Angelos'ta geleneksel yöntemler kullanılarak yerel zeytinlerden zeytinyağı üretmek için tasarlanan bir üretim tesisi. 2017 Mies van der Rohe Ödülü'nde Türkiye'den ön seçim listesine giren projenin tasarımında ise Mimarlar ve Han Tümertekin ekibinin imzası var.

 

Tasarım ekibi, daha önce aynı alanda konut tasarladığı çift için bu kez Angelos Organik Zeytinyağı Tesisi kapsamında misafirhane, dükkan ve üretim alanını içeren 1000 metrekarelik bir yapılar bütünü kurgulamış. Tipik Ege peyzajı içinde etkileyici bir deniz manzarasına sahip, taş yapılar ve zeytin ağaçlarıyla çevrili bir alandan söz ediyoruz. Ekip, tasarım konsepti ve stratejileri belirlemeden önce şu soru üzerine odaklanmış: Endüstriyel bir yapı bu peyzajla nasıl iç içe geçer?

 

“İşveren, başından beri tesiste zeytinyağı pompası kullanılmayacağı konusunda çok netti; bu da, zeytinlerin üretime girdikleri yerde preslenmesi demek. Zeytinin kendi ağırlığıyla alt kata kaydığı, tüm şişelenmiş zeytinyağlarının kamyonlarla üretim alanından ayrıldığı bir senaryonun gerçekleşmesini mümkün kılacak mükemmel topoğrafyayı bulmak zorundaydık. Ayrıca bulunacak alanın inşaat sırasında, hiçbir bitki ya da zeytin ağacına zarar vermeyecek bir noktada olması gerekiyordu”

 

İstanbul'da üretilen çelik konstrüksiyonun Bademli'deki yerel işçiler tarafından taşla örüldüğü, kısacası yerel tekniklerin ön plana çıktığı bir mimari üretim süreci… Bu noktada brüt beton, galvanizli çelik ve doğal taş malzemelerin, yapının bakım maliyetlerini düşürmek amacıyla tercih edildiğini belirtelim.

 

Üretim alanı dışında kamusal alan olarak dükkan, özel alan olarak da misafirhane içeren projede, vaziyet planı oluşturulurken kamusaldan özele aşama aşama geçen bir şemaya odaklanılmış. Açık ve yarı açık alanlar etrafında şekillenen yapıda, gölge ve iklimsel ihtiyaçlar kaydırılmış çatı aracılığıyla sağlanmakta. Ve tüm bu programlar, projenin en önemli öğelerinden biri olan bakırla örtülü…

 

Proje | Angelos Organik Zeytinyağı Tesisi

 

Lokasyon | Bademli, Dikili - İzmir

 

Proje Tasarım | Mimarlar ve Han Tümertekin

 

Mimar | Han Tümertekin

 

Tasarım Ekibi | Kemal Bal, Ali Dostoğlu

 

Yıl | 2016

#İzmir #Bademli Köyü #Angelos Organik Zeytinyağı Tesisi #Mies van der Rohe #2017 Mies Ödülü #mimari tasarım #endüstriyel yapı #Mimarlar ve Han Tümertekin #Han Tümertekin


Sayfanın Başına Dön