FARNSWORTH EVİ
FARNSWORTH EVİ
FARNSWORTH EVİ
FARNSWORTH EVİ
FARNSWORTH EVİ
FARNSWORTH EVİ
FARNSWORTH EVİ
FARNSWORTH EVİ

FARNSWORTH EVİ

MİMARİ   15.02.2017

Modern mimarlığın en önemli eserlerinden biri olan ikonik "Farnsworth Evi" sinema filmine konu oluyor. Ancak Oscarlı oyuncu Jeff Bridges'in Mies van der Rohe'yi canlandıracağı filmin konusuna geçmeden önce, gelin eve dair hafızaları biraz tazeleyelim!

 

Doktor Edith  Farnsworth'ün, Illinois Plano'da bir dinlenme evi düşüncesinden yola çıkarak 1945 yılında Mies van der Rohe ile anlaşmasıyla başlayan, bazı iddialara göre romantik bir yola giren ancak sonunda mahkemede sonuçlanan bir hikaye. Ancak sonuç olarak ortaya çıkan; çelik kolonlar ile ayakta duran, zeminden tavana uzanan açıklıklar ile nefes alan ve mahremiyeti yok sayan lineer bir mekan. Bu arada 1951 yılında tamamlanan yapının, Van der Rohe'nin Amerika'daki ilk konut projesi olduğunu belirtelim.

 

2003 yılında National Trust for Historic Preservation tarafından satın alınarak müze haline getirilen Farnsworth Evi, asıl konumuza geri dönersek, yazının başında da belirttiğimiz gibi bu kez sinema filmine konu oluyor. Mies van der Rohe ile Edith Farnsworth arasındaki sıra dışı hikayenin konu alınacağı filmde, başrolü ise Jeff Bridges ve Maggie Gyllenhall paylaşacak!

#Mies van der Rohe #Farnsworth Evi #modern mimarlık #sinema #ikonik tasarım #Jeff Bridges #Maggie Gyllenhall


Sayfanın Başına Dön