FÜTÜRİSTİK NOTRE DAME
FÜTÜRİSTİK NOTRE DAME
FÜTÜRİSTİK NOTRE DAME
FÜTÜRİSTİK NOTRE DAME
FÜTÜRİSTİK NOTRE DAME
FÜTÜRİSTİK NOTRE DAME
FÜTÜRİSTİK NOTRE DAME
FÜTÜRİSTİK NOTRE DAME

FÜTÜRİSTİK NOTRE DAME

MİMARİ   9.10.2020

İlk gotik katedrallerden biri olan ve 800 yıllık bir tarihe sahip Notre Dame Katedrali, Paris’in en ikonik simgelerinden biri. 2019'da geçirdiği talihsiz yangın sonrası çan kulesi ve çatısı yok olan katedralin yenileme çalışmaları sürecinde, ‘modern bir dokunuş’ fikrinden hareketle bir tasarım yarışması düzenlenmişti. Yukarı aşağı hareket ederek şehirle birlikte adeta nefes alan bir zaman kapsülünü odağına alan Zeyu Cai & Sibei Li tasarımı olan Paris'in Kalp Atışı isimli proje ise, 56 ülkeden 226 başvurunun yapıldığı yarışmadan galip çıkmıştı. Ancak Başkan Emmanuel Macron, katedralin orijinal şekilde restore edileceğini deklare etti.

Yine de Notre Dame için önerilen renovasyon tasarımlarına (ve hayallerine) nokta konmuş değil. Trnsfrm’a ait bu tasarım tarihi ve ilahi yapıyı fütüristik, fonksiyonel ve renkli bir şekilde yorumluyor. İlhamını Bakire Guadalupe Bazilikası’ndan alan proje, çatıyı yukarı doğru kıvrılarak sivrilen ve çelik çerçevelerle sabitlenen renkli vitray camlarla hayal ediyor. Güneş ışınlarını katedralin içine renkli bir şekilde misafir ederken ziyaretçilere de masalsı bir atmosfer vadediyor. Güneş batıp hava karardığında ise, katedralin çatısı zıt bir görsel efektle karanlıkta parlamaya başlıyor. 

Orijinal senaryoya, yani gerçeğe döndüğümüzde ise, Başbakan’ın beş yılda bitmesini istemesine karşın restorasyonun en az 10-15 yıl sürmesi bekleniyor.

#Notre Dame Katedrali #fransa #paris #Zeyu Cai & Sibei Li #Trnsfrm #lightmap


Sayfanın Başına Dön