GEMSS’21 MİMARLIK PRATİKLERİNİN ÇEŞİTLİLİĞİNİ KUTLUYOR
GEMSS’21 MİMARLIK PRATİKLERİNİN ÇEŞİTLİLİĞİNİ KUTLUYOR

GEMSS’21 MİMARLIK PRATİKLERİNİN ÇEŞİTLİLİĞİNİ KUTLUYOR

MİMARİ   4.10.2021

The Circle tarafından, mimarlık kültürüne katkı koyan 40 yaş ve altındaki genç yaratıcıların yenilikçi fikir ve üretimlerini kayıt altına almak ve uluslararası platformlara taşımak amacıyla düzenlenen GEMSS’in (Genç Mimarlar Seçkisi & Sergisi) ikinci döngüsünde seçim süreci tamamlandı. Seçkide Türkiye’nin ve dünyanın farklı bölgelerinde mimarlığın yapı üretimi, editöryel, küratöryel, sanatsal ve akademik alanlarında üretimler yapan 9’u bireysel, 4’ü ekip olmak üzere 13 pratik ve 21 yaratıcı yer alıyor.

Dünyanın farklı birçok ülkesinden ve Türkiye'nin birçok şehrinden gelen başvurularla hedeflediği ulusal ve uluslararası çeşitliliği yakalayan GEMSS’21, 29 Eylül Çarşamba günü çevrimiçi ortamda bir araya gelen Seçici Kurul’un yaptığı değerlendirme sonrasında, mimarlık bilgisiyle farklı alanlarda  üretimler yapan yeteneklerden oluşan çok sesli ve çok renkli bir seçki ile tamamladı. Seçkide mimarlığın yapı üretiminin yanı sıra, editöryel, küratöryel, sanatsal ve akademik çalışmalarıyla kültür ortamına katkı koyan yaratıcılar ve ekipler yer alıyor. Bu yıl çeşitlilik ve kapsayıcılık vurgusuyla yola çıkan GEMSS, ikinci döngüsündeki seçki ile topluluğunu büyütmeye devam ediyor.

GEMSS’21 seçkisi, Sait Ali Köknar moderatörlüğünde, mimarlar ve mimarlık kültürüne katkıda bulunmuş sanatçılar, akademisyenler ve sektör temsilcilerinden oluşan çok disiplinli bir seçici kurul tarafından belirlendi. Başvuran 136 nitelikli aday arasından toplamda 13 pratik Aralık ayında açılacak olan GEMSS’21 sergisinde temsil edilmek üzere seçildi. Ömer Selçuk Baz, Pelin Derviş, Murat Germen, Tülin Hadi, Luca Molinari ve Şebnem Yalınay Çinici’den oluşan seçici kurul, değerlendirmelerinde “sürdürülebilirlik”,  “çeşitlilik ve çoğulluk”, “bireysellik ile kolektivite”, “mimarlığın toplumsal boyutu” ve “toplumsal cinsiyet eşitliği” gibi değerleri sahiplenen yaklaşımları bir arada görmenin umut verici olduğunun ve seçkinin mimarlığın potansiyellerini hatırlamak için fırsat yarattığının altını çizdi.

GEMSS’21 süreci Dünya Mimarlık Günü’nde ilan edilen sonuçların ardından Ekim, Kasım, Aralık aylarında yapılacak Paralel Etkinlikler ile devam edecek. 2021 yılı, Aralık ayında gerçekleşecek Tebrik Töreni ve Sergi Açılışı ile GEMSS topluluğunu ve kültür ortamını bir araya getirecek. 2022’de ise GEMSS Kampüs etkinlikleri Türkiye ve dünyadan mimar ve tasarımcı adayları ile buluşmalarla devam edecek. Seçkide yer alan kişi ve/veya ekiplerin çalışmalarının, The Circle fiziksel mekanındaki serginin ardından yurtiçi ve yurtdışında farklı konumlara taşınması da hedefleniyor.

GEMSS 2021 seçki aşağıdaki isimler ve ekiplerden oluşuyor ve alfabetik olarak şu şekilde sıralanıyor:

Aslı Eylem Kolbaş

Aslı Tusavul

Bihter Almaç

Bilge Bal

Dilşad Aladağ & Eda Aslan

İbrahim Tolga Han

Mert Uslu

Mimarlık İşleri (Nil Bıçak, Erol Kalmaz & Kemal Bal)

Onur Can Çakır

Pınar Kesim Aktaş

Spazio X (Müge Yürüten & Lorenzo Sizzi)

RolabStudio & Blai  (Hazal Yılmaz, Aysel Abasova, Doruk Yıldırım, Tolga Kalcıoğlu & Yiğitalp Behram)

Yelta Köm

#TheCircle #GEMSS’21 #seçki


Sayfanın Başına Dön