GKT BODRUM EVİ PROJESİ
GKT BODRUM EVİ PROJESİ
GKT BODRUM EVİ PROJESİ
GKT BODRUM EVİ PROJESİ
GKT BODRUM EVİ PROJESİ
GKT BODRUM EVİ PROJESİ
GKT BODRUM EVİ PROJESİ
GKT BODRUM EVİ PROJESİ
GKT BODRUM EVİ PROJESİ
GKT BODRUM EVİ PROJESİ

GKT BODRUM EVİ PROJESİ

MİMARİ   4.10.2021

Bodrum Yalıkavak mevkiinde yer alan yaklaşık dört dönümlük bir arazi üzerine konumlanmış 470 m2’lik bir oturuma sahip bu taş ev sete oturan üç katlı taşla kaplı bir yapı olarak yaklaşık 13 yıl önce sadece bodrumda bulunan lokal bir taş olan Çilek Taşı ile inşa edilmiş. Evin girişinde ise bir müştemilat yaşam alanı bulunuyor.

İç mimarisi Beril Khalaf Interiors imzalı yapının giriş katındaki salon ve en üst birinci katta bulunan ebeveyn odasının tonoz ve yüksek tavana sahip olması ile sizi ferahlığı ile huzur ve sakinliğe itiyor. Evin giriş katında konumlanan açık mutfak ve salona misafirlerinizi ağırlayabileceğiniz ve kendine ait 30 metrekarelik bütün bodrumun deniz manzarasını gören bir teras eşlik ediyor. Bu terasta yaz gecelerinin hafif esintisinde açık havada izleyebileceğiniz filmlerin yanı sıra bahar ve ya kış aylarında da manzaranın tadını çıkarabilmek adına oturma düzeninin tam ortasında konumlandırılmış bir odun şöminesi bulunuyor. Bu terasın paralelinde ve salon kısmının önünde yine konforlu bir yaşam alanı olarak tasarlanmış bir terasımız daha bunuyor. Ancak bu alan pergola ile kapalı olarak tasarlanıp yaz kış kullanım için elverişli hale getirilmiş.

Evin en alt katında ise 2 adet çocuk odası iki adet misafir odası konumlanmış durumda. Bu kattaki çocuk odalarının direk alt kottaki bahçeye ve meyve ağaçlarının bulunduğu ekim dikim alanına bağlantısı bulunuyor. İnşaata başlandığı süreç itibari ile arazide bulunan bütün zeytin ağaçları koruma altına alınarak ev sahibinin zeytinyağı tüketimi bile karşılanabilir durumda.

Yine çocukların deneyimleyebilmesi ve doğa ile iç içe bir deneyim içinde büyüyebilmeleri adına evin girişindeki müştemilat kısmının arkasına bir kümes alanı inşa edildi. Arazinin elverişli olması ve ev sahibinin doğaya duyarlılığı sebebi ile evde solar sistem kullanılarak tüm elektrik giderini güneş enerjisi ile elde edilebiliyor.

Arazinin bir yamaçta konumlanması sebebi ile arazimizde farklı kotlarda farklı konseptlerde oturma alanları bulunmakta. Bir noktada havuz başında güneşten tam anlamı ile faydalanabilirken aynı saat dilimi içerisinde zeytin ağaçları altında konumlanan oturma alanında serin bir alanda kahvenizi yudumlayabiliyorsunuz. İç mekanda yazlık bir ev olarak kullanılması sebebi ile sürdürülebilir ve kullanım kolaylığı düşünülerek zeminde mikro beton uygulaması yapılmış duvarlar içinse dekoratif sıva tercih edilmiştir. Geleneksel mimarinin sağlamlığından ve kompaktlığından yararlanılan mimaride yüksek yalıtım katmanı, ısı geçirmez camlar ile mimaride açılan bazı yırtıklar ile tam performans gün ışığından faydalanılmış durumda.

#BerilKhalaf #Bodrum #Yalıkavak


Sayfanın Başına Dön