GÖĞE AÇILAN OYUK
GÖĞE AÇILAN OYUK
GÖĞE AÇILAN OYUK
GÖĞE AÇILAN OYUK
GÖĞE AÇILAN OYUK
GÖĞE AÇILAN OYUK
GÖĞE AÇILAN OYUK
GÖĞE AÇILAN OYUK

GÖĞE AÇILAN OYUK

MİMARİ   1.01.2020

Doğayla bütünleşmek, bir olmak. Uzakdoğu kültürlerinin mimariye olan yaklaşımını bu kelimelerle özetlemek mümkün. Neri&Hu tarafından Çin’in Qinhuangdao bölgesinde tasarlanan Aranya Art Center’ın da vurgulamak istediği özellik bu; şehre yeni bir kültür yapısı kazandırırken, çevreyle uyum sağlamak ve tasarım kriterlerini bölgesel özelliklere göre belirlemek. Bu sebeple ekip, Aranya’yla Qinhuangdao halkının yaşam ideolojisi olan ‘doğayla bir olma’ fikrini ön plana çıkarıyor.  

1.500 metrekarelik bir alanda tasarlanan dikdörtgen yapının orta kısmında yuvarlak bir avlu oyuğu konumlanıyor. Bu oyuk, bölgenin okyanus sularının kaynağından ilham alıyor. Yaz aylarında sakin, kış aylarındaysa buz sarkıtları yaratan bu kaynak yapının avlusunda konik bir geometriyle temsil ediliyor. Bu orta alan aynı zamanda bir toplanma mekanı ve bir amfitiyatro işlevi görerek kamusallığı ön plana çıkarıyor.

Ana volümün alt katlarına yerleştirilen sergi alanları avluyla hem içeriden hem de dışarıdan doğrudan bağlantı kuruyor. Spiral bir düzendeki galeri salonları bina içerisinde dairesel hareketler yapmaya olanak tanıyarak ziyaretçileri şehre 360 derece görüş açısı sağlayan terasa yönlendiriyor. Brüt beton malzemenin kullanıldığı Aranya’nın iç mekanları açık renk tonlarda düzenlenerek doğanın değişkenliğine vurgu yapıyor. Sayfanın Başına Dön